Strona głównaOpiekaOpieka nad osobami w wieku podeszłym. Aspekt psychospołeczny strona 3 / 4

Opieka nad osobami w wieku podeszłym. Aspekt psychospołeczny

strona 3 / 4

Opieka nad osobami w wieku podeszłym. Aspekt psychospołeczny [© Sandor Kacso - Fotolia.com]
Zastanówmy się także, w jaki sposób powinniśmy zorganizować opiekę nad starym rodzicem, dziadkiem, wujkiem. Kto może ci w tym pomóc? Jaki stosunek ma do tego twój mąż, dzieci, rodzeństwo? Czy masz warunki mieszkaniowe do przyjęcia kolejnego i to schorowanego domownika? Nie ukrywam, że nawet wielogodzinne codzienne wizyty nie zastąpią mieszkania pod jednym dachem. Dzielenie czasu między dwa domy zawsze budzić będzie w tobie poczucie winy, że kogoś zaniedbujesz, albo staruszka, albo męża i dzieci. I odwrotnie, staruszek oraz rodzina mogą odczuwać boleśnie brak twojej obecności. Poza tym dojazdy i prowadzenie dwóch gospodarstw domowych jednocześnie są bardzo czasochłonne i męczące, nawet jeśli jesteś w pełni sił i na emeryturze. W życiu jednak różnie bywa, czasami w danej chwili nie ma innych możliwości. Postaraj się więc w opiekę zaangażować jak najwcześniej i jak najwięcej osób, jeśli się da, oczywiście. Zabieraj ze sobą dzieci, gdy jedziesz w odwiedziny do staruszków. One wnoszą wiele optymizmu i radości w życie każdego człowieka. Nie dźwigaj wszystkiego na swoich barkach. Podziel się obowiązkami z innymi. Odciąży cię to nieco i sprawi, że w życiu staruszka pojawią się znowu inni ludzie. Zniknie smutek i monotonia. Dla każdego znajdzie się jakieś zadanie do wykonania. Dorośli i starsze dzieci mogą zająć się zakupami, porządkami, rozmową, podaniem leków. Młodsze towarzyszeniem dziadkom (przebywaniem z nimi), bawieniem się w ich obecności, czytaniem gazet i książek na głos, grami planszowymi.

Jeśli to możliwe, zaangażuj w prace domowe także seniorów, niech czują się potrzebni. Nie wyręczaj ich we wszystkim. Znajdź takie prace, przy których nie zrobią sobie krzywdy, np. ścieranie kurzu, podlewanie kwiatków, zwijanie włóczki, obieranie ziemniaków. Staraj się nie irytować, gdy woda się rozleje albo potłucze wazon. Każdemu może się to zdarzyć, a co dopiero staruszkowi. Jeśli mieszkacie razem, dopuszczaj seniora do życia rodzinnego i towarzyskiego! Nie izoluj go od świata. Pomagaj, ale nie wyręczaj w ubieraniu, zapinaniu guzików, myciu się. Jest to forma rehabilitacji, ćwiczenia ciała i umysłu. Jeśli to możliwe, zapewnij kontakt z rówieśnikami w kościele, parku, domu seniora. Odbywajcie wspólne spacery. Gdy siły nie pozwalają poruszać się na własnych nogach, zorganizuj wózek inwalidzki do poruszania się w domu i na zewnątrz.

Przygotuj odpowiednio mieszkanie i sprzęty do przyjęcia nowego lokatora. Wygospodaruj pokój lub chociaż miejsce w mieszkaniu, w którym staruszek mógłby mieć trochę spokoju i czuć się jak u siebie. Pomóż urządzić to miejsce w sposób praktyczny, ale i przytulny. Niech znajdą się tam również ulubione przedmioty należące do staruszka (zdjęcia, obrazki, bibeloty). Sprzęty: łóżko, fotel, stoliczek powinny być dostosowane do formy fizycznej staruszka. Nie mogą być za niskie, by nie utrudniać samodzielnego wstawania i siadania. Jeśli stanie się to konieczne, eleganckie łóżko trzeba będzie wymienić na łóżko ortopedyczne. Ze szlaków komunikacyjnych zaś należy usunąć wszelkie dywaniki, stołeczki, ozdoby i bariery architektoniczne (progi, schody) mogące być przyczyną potknięcia się, utraty równowagi i upadku (najczęstsza przyczyna urazów głowy i złamań kończyn). Obuwie do chodzenia w domu koniecznie musi posiadać podeszwę antypoślizgową oraz zakrywać piętę (z tych samych powodów co powyżej). W łazience powinny znaleźć się uchwyty ułatwiające zachowanie równowagi i samodzielne korzystanie z urządzeń sanitarnych (przy wannie, sedesie, prysznicu). Przydają się one również wtedy, gdy samodzielność jest bardzo ograniczona.

Strony : 1 2 3 4

Iza Wymysłowska / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:26:22, 17-05-2011 ~gość: 84.175.98.xxx

    Pytanie:
    Moja siostra jest 80-letnia rencistka (Alzheimer), wymaga opieki 24 godziny.Opiekuje sie nia w domu - czy nalezy mi sie jakies dodatkowe wynagrodzenie za opieke.Jestem rencistka. - Jadzia
    Gdansk.17.05.2011
    e-mail: kazhacz@poczta.onet.pl

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy