Strona głównaOpiekaOpaska monitorująca aktywność pomoże wykryć demencję?

Opaska monitorująca aktywność pomoże wykryć demencję?

Noszone np. na nadgarstkach urządzenia monitorujące ruch mogą być przydatne we wczesnych ostrzeżeniach o pogorszeniu funkcji poznawczych u osób starszych.
Opaska monitorująca aktywność pomoże wykryć demencję? [fot. Julita from Pixabay]
Przeanalizowano dane z czujników monitorowania aktywności podobne do tych, które można znaleźć w popularnych zegarkach Fitbit i Apple. Odkryto znaczące różnice we wzorcach poruszania się pomiędzy uczestnikami o normalnym poziomie poznania i osobami z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi bądź. Różnice te obejmowały mniejszą ogólną aktywność w ciągu dnia i bardziej fragmentaryczną aktywność w godzinach popołudniowych wśród uczestników z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi lub Alzheimerem.

- Zwykle myślimy o aktywności fizycznej jak o działaniu, które może spowolnić osłabienie funkcji poznawczych, jednak takie testy przypominają nam, że zaburzenia funkcji poznawczych mogą osłabić aktywność fizyczną - i dlatego być może da się monitorować i wykrywać takie zmiany wcześniej i bardziej efektywnie, co z kolei może pomóc w hamowaniu upośledzenia poznawczego i - mówi dr Amal Wanigatunga z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.

Obecnie urządzenia monitorujące aktywność są używane przez dziesiątki milionów ludzi na całym świecie, co daje ważną okazję do badań osobom zajmujących się zdrowiem i ruchem fizycznym. Urządzenia zapewniają automatyczne, obiektywne pomiary: w ciągu dnia, wzorców snu, tętna i poziomu tlenu we krwi, a zazwyczaj są połączone z Internetem, umożliwiając tworzenie zbiorów danych obejmujących miliony użytkowników.

Teraz postanowiono sprawdzić, na ile poziom i rozłożenie aktywności w ciągu dnia różni się między osobami bez problemów poznawczych i tymi, które doświadczają zaburzeń kognitywnych.

Po uwzględnieniu różnic w wieku, płci i rasy, odkryto, że różnice w pomiarach całodniowej aktywności nie różniły się znacząco między grupami z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi lub Alzheimerem i ludźmi zdrowymi. Kiedy jednak skoncentrowano się na wzorcach aktywności w określonych porach dnia, odkryto określone różnice.

Rano (od 6:00 do południa), a jeszcze silniej po południu (od południa do 18:00), grupa z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi/Alzheimerem cechowała się znacznie niższymi wskaźnikami aktywności w porównaniu z osobami bez zaburzeń poznawczych. Najbardziej uderzająca „fragmentacja" aktywności - rozbicie wysiłku na krótsze okresy - była o 3,4 proc. wyższa u uczestników z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi lub Alzheimerem w okresie popołudniowym.

- Jednym z charakterystycznych objawów demencji jest zjawisko obejmujące zwiększoną dezorientację i zmiany nastroju, które zaczynają się po południu i ta odmienna aktywność jest wychwytywana przez urządzenia monitorujące ruch - mówi Wanigatunga. Według badacza, takie wyniki dają szanse na zastosowanie wspomnianej technologii do wcześniejszego wykrywania rozwoju otępienia.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy