Strona głównaOpiekaSamotność seniorów można łatwo pokonać

Samotność seniorów można łatwo pokonać

Forma terapii rozmowy, prowadzona przez przeszkolonych pracowników przez telefon, zmniejszyła poziom samotności seniorów, którzy zostali odizolowani w czasie pandemii.
Samotność seniorów można łatwo pokonać [fot. congerdesign from Pixabay]
W ramach specjalnego programu co tydzień kontaktowano się z osobami starszymi i zachęcano je utrzymywania kontaktów towarzyskich oraz trzymania się codziennych aktywności, zarówno rutynowych, jak i tych .

Program BASIL-C19 (Behavioural Activation in Social Isolation) trwał osiem tygodni i został opracowany we współpracy z osobami starszymi, które podczas pandemii zmagały się z izolacją społeczną i objawami depresji.

Pandemia i ograniczenia uwydatniły znaczenie dobrego zdrowia psychicznego i więzi społecznych. spowodował, że wskaźniki oraz wzrosły, szczególnie wśród osób izolujących się.

Zespół brytyjskich medyków przewidział wpływ lockdownu na zdrowie psychiczne i postanowił odpowiedzieć na izolację, zaburzenia w codziennych zajęciach, ograniczenia kontaktów społecznych i samotność.

Opracowano bardzo krótką rozmowę telefoniczną, która miała pomóc w zwalczaniu depresji i samotności. Seniorzy docenili ofertę kontaktu telefonicznego i uznali, że takie konwersacje były pomocne w utrzymaniu codziennego rytmu zajęć i kontaktów towarzyskich.

Jak się okazało, dzięki regularnym rozmowom przez telefon stan zdrowia psychicznego seniorów poprawił się i deklarowali oni znacznie niższy poziom samotności niż wcześniej.
Starsi ludzie i osoby zmagające się z długotrwałymi chorobami z konieczności musieli się izolować, a to było dla nich bardzo destrukcyjne. Przewidzieliśmy wzrost wskaźników samotności i depresji dla tej populacji i wiedzieliśmy, co może pomóc temu zapobiec - mówi prof. Simon Gilbody, współautor badań.
- Niestety, COVID-19 wpłynął na zdrowie psychiczne osób starszych. Wiemy, że izolacja może wywoływać samotność, osłabienie nastroju i niepokój. Sprawdziliśmy zatem, w jaki sposób możemy poprawić zdrowie psychiczne seniorów w tym trudnym czasie - dodaje prof. Carolyn Chew-Graham, również uczestnicząca w badaniu. Jak oceniają medycy, tak prosta interwencja, jak regularne rozmowy telefoniczne dały bardzo dobry efekt, co oznacza, że w zasięgu ręki jest relatywnie tanie i skuteczne narzędzie do walki z „epidemią samotności".

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy