Strona głównaOpiekaWakacyjna, domowa opieka nad osobami starszymi

Wakacyjna, domowa opieka nad osobami starszymi

Według danych statystycznych GUS obecnie osoby w wieku powyżej 65 lat stanowią 13,5% polskiego społeczeństwa (ponad 5 milionów), a według prognoz liczba ta ulegnie podwojeniu do 2030 roku. Wydłużający się czas życia powoduje, że rośnie zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze dla osób starszych. Dodatkowo, w krajach takich jak Polska, jest silnie rozwinięte poczucie odpowiedzialności za rodzinę, rodzi to często duże zaangażowanie dorosłych dzieci w opiekę nad starzejącymi się rodzicami.
Wakacyjna, domowa opieka nad osobami starszymi  [© JPC-PROD - Fotolia.com] Bywają sytuacje, gdy szczególne okoliczności okresowo utrudniają nam sprawowanie , są to min. wakacje czy rodzinny wyjazd. W Polsce zainteresowanie wzrasta właśnie w okresie letnim. Domy opieki przeżywają wówczas prawdziwe oblężenie. Do placówek dzwonią rodziny osób starszych, które chciałyby pozostawić najbliższych pod opieką profesjonalistów na okres ich nieobecności, ale ich pracownicy często muszą odsyłać z kwitkiem osoby szukające miejsca dla schorowanych rodziców, babć czy dziadków lub zapisywać je na długie listy oczekujących. Rodziny często stają więc przed problemem - jak zorganizować pomoc w określonym czasie?

Odpowiedzią może być system opieki wakacyjnej. Dzięki ofercie wakacyjnej możliwe jest całościowe lub częściowe przejęcie opieki nad niesamodzielnym członkiem rodziny już od kilku godzin dziennie, w wybrane dni, całodobowo czy też na stałe. Zakres obowiązków opiekunki jest zwykle ustalany przed podpisaniem umowy, a oprócz opieki nad seniorem zawiera on najczęściej czynności takie jak przygotowanie posiłków, zrobienie zakupów i dbanie o porządek swojego podopiecznego. Opiekunka wykonuje także podstawowe czynności pielęgnacyjne i higieniczne. Zdaniem Anny Kędzielskiej - psychologa i trenerki umiejętności społecznych, odpoczynek jest dla osoby zajmującej się członkiem rodziny, niezbędnym elementem psychicznego BHP. Poczucie odpowiedzialności za podopiecznego sprawia jednak, że decyzja o zadbaniu o siebie i wyjeździe na urlop jest trudna do podjęcia. Opieka nad osobą zależną - starszą lub niepełnosprawną wiąże się z byciem w emocjonalnej, fizycznej i intelektualnej gotowości przez 24 godziny na dobę. Stan ten po pewnym czasie skutkuje poczuciem wyczerpania, budzi złość lub smutek, a także poczucie winy lub krzywdy z powodu niezaspokojenia swoich . Przysłowie mówi, że z pustego i Salomon nie naleje, a opieka roztaczana nad drugą osobą jest ciągłym dawaniem siebie. Dawać możemy więc pod warunkiem, że uzupełniamy nasze naczynie, w którym umieszczone są uważność, cierpliwość, miłość, radość i inne pozytywne emocje. Nawet kilkudniowe oderwanie się od obowiązków pozwala powrócić do nich z nową siłą i energią, ponownie ofiarowując bliskiej osobie swój spokój i troskliwość.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy