Strona głównaOpiekaZobojętnienie objawem otępienia?

Zobojętnienie objawem otępienia?

Starsi dorośli z nasiloną apatią lub brakiem zainteresowania zwykłymi czynnościami mogą mieć wyższe ryzyko rozwoju demencji niż osoby z nikłymi objawami zobojętnienia.
Zobojętnienie objawem otępienia? [fot. Alexa from Pixabay]
- może być bardzo niepokojąca dla członków rodziny, kiedy okazuje się, że ktoś nie chcą już spotykać się z rodziną lub przyjaciółmi lub nie wydaje się zainteresowany/a tym, co kiedyś sprawiało mu/jej - mówi dr Meredith Bock z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. - Potrzebne są kolejne badania, ale możliwe, że apatia stanowi oznakę ryzyka choroby Alzheimera i można by wówczas wcześnie interweniować, zmniejszając inne czynniki ryzyka - zauważa dr Bock.

W badaniu wzięli udział seniorzy w średnim wieku 74 lat. Początkowo nikt nie chorował na . W pierwszym okresie testów poziom apatii zmierzono za pomocą ankiety zawierającej pytania typu „Jak często w ciągu ostatnich czterech tygodni planowałeś/aś wyjście z domu?" oraz „Jak często w ciągu ostatnich 4 tygodni wykazywałeś/aś zainteresowanie swoimi zwykłymi czynnościami?" Na podstawie takich danych uczestników podzielono na trzy grupy: osoby z niską, umiarkowaną i ciężką apatią. Po dziewięciu latach oceniono poziom objawów demencji, biorąc pod uwagę stosowanie leków, dokumentację szpitalną i wyniki testów poznawczych.

Wśród osób z niską apatią otępienie rozwinęło się u 14 proc. uczestników, w przypadku umiarkowanej apatii - u 19 proc., zaś w grupie z ciężką apatią - aż u 25 proc. Kiedy uwzględniono również wiek, wykształcenie, czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego oraz inne czynniki mogące wpływać na prawdopodobieństwo demencji, obliczono, że osoby z nasiloną apatią były o 80 proc. bardziej narażone na demencję niż ci z najlżejszą formą stanu braku zainteresowania.

Silna obojętność wiązała się również ze słabszym na początku badania. - Depresja była szerzej badana jako predyktor demencji, nasze badanie uzupełnia te testy wykazując, że apatia również powinna być brana pod uwagę jako niezależny wskaźnik choroby - mówi dr Bock. -Właściwie sądzimy, że zobojętnienie może być bardzo wczesną oznaką demencji, a można je ocenić za pomocą krótkiego kwestionariusza - dodaje dr Bock.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy