Strona główna Zdrowie Opieka Artykuły

Dom bezpieczny dla osoby starszej - proste i niedrogie zmiany

© Monkey Business - Fotolia.comLudzie starsi są bardziej narażeni na upadki, które mogą mieć wpływ na ich dalsze życie, w tym na ich niezależność, dlatego mieszkanie seniora powinno stanowić bezpieczne miejsce. Możliwości dostosowania lokum do potrzeb osób sędziwych lub niepełnosprawnych jest dzisiaj wiele, choć niektóre z nich są bardzo kosztowne. Można jednak dokonać paru prostych zmian, by mieszkanie stało się bezpieczniejsze.

więcej »

Światowy ranking poziomu opieki medycznej: Polska na 40 miejscu

© s_l - Fotolia.comPopularny magazyn medyczny The Lancet przygotował ranking poziomu opieki medycznej 195 krajów. Polska zajęła w nim 40 miejsce.

więcej »

Choroby neurodegeneracyjne - opieka nad chorym [WYWIAD]

Opieka, © Barabas Attila - Fotolia.comChoroby neurodegeneracyjne i różne rodzaje demencji, to rzeczywistość z którą muszą się mierzyć zarówno sami chorzy jak i osoby, które się nimi opiekują - najczęściej członkowie najbliższj rodziny. Jak tegoo typu schorzenia wpływają na bliskich chorego? Co zrobić by opieka nie wiązała się z ryzykiem własnego zdrowia i życia? Czy można zachować bliskie relacje z przy postępującej demencji? Jak rozpoznać moment, w którym chory potrzebuje bardziej specjalistycznej opieki? Na te pytania odpowiada psycholog i gerontolog dr Costis Prouskas.

więcej »

Opiekujesz się kimś starszym lub schorowanym? Masz szansę na dłuższe życie

© Ocskay Mark - Fotolia.com, OpiekaOpieka nad ludźmi starszymi i schorowanymi jest jednym z najtrudniejszych zajęć. Okazuje się jednak, że pomimo różnych problemów, jakie może powodować u opiekunów, daje korzyści w postaci większych szans na długowieczność.

więcej »

W całej Europie mają powstać otoczenia przyjazne dla osób starszych

© Robert Kneschke - Fotolia.comZawiązane w styczniu 2016 r., unijne Porozumienie w Sprawie Zmian Demograficznych ma stworzyć środowiska, które wspomagają aktywne starzenie się w dobrym zdrowiu poprzez wymianę najlepszych praktyk. Projekt AFE-INNOVNET, którego celem było zawiązanie tego Porozumienia, zgromadził 29 partnerów z 18 krajów.

więcej »

Starzejące się społeczeństwo - czego się boimy i jak widzimy w przyszłości?

©  freshidea - Fotolia.comNajnowsze badanie opinii publicznej „Attitudes towards ageing”, dotyczące sytuacji społecznej i zdrowotnej oraz perspektyw dla osób w podeszłym wieku w Polsce pokazuje, że najbardziej martwimy się o swoje zdrowie i opiekę długoterminową. Aż 69% badanych obawia się czy będą sprawni i samodzielni, a dla prawie 90% zdrowie jest najwyższą wartością w starszym wieku. Badanie „Attitudes towards ageing” przeprowadzone na zlecenie Bupa, której częścią jest Lux Med, obrazuje oczekiwania polskiego społeczeństwa i obawy związane z wkraczaniem w wiek emerytalny oraz zmaganiem się z problemami osób starszych.

więcej »

Mieszkanie starszego rodzica - kilka zmian poprawi bezpieczeństwo

© ajr_images - Fotolia.comNa sędziwych rodziców czy teściów czeka w mieszkaniu wiele niebezpieczeństw. Wnętrza, które dla młodszych ludzi wydają się przyjazne, mogą zagrażać ludziom starszym. Wystarczy dokonać jednak drobnych zmian, by otoczenie stało się bezpieczniejsze.

więcej »

Polskie szpitale - 20% nieuzasadnionych hospitalizacji

© sudok1 - Fotolia.comW Polsce nadmiernie wykorzystywane jest leczenie szpitalne. Nawet co piąta hospitalizacja jest nieuzasadniona, w takich wypadkach wystarczyłoby leczenie ambulatoryjne. Taka zmiana mogłaby znacząco usprawnić polski system opieki zdrowotnej i obmiżyć jej koszty - leczenie szpitalne to najdroższe rozwiazanie i powinno być stosowane tylko wtedy, gdy jest konieczne, przekonują eksperci.

więcej »

Nowe kierunki w opiece nad Seniorami - Wrocław

fot. collage Senior.plZ roku na rok przybywa osób starszych. Grupa ta jest bardzo zróżnicowana i ma też różne potrzeby – aktywni, zdrowi Seniorzy chcą mieć dostęp do pełnej oferty rozrywkowej i kulturalnej, osoby mające problemy z poruszaniem się – dostosowaną do ich możliwości infrastrukturę, a ci najbardziej schorowani i cierpiący – opiekę pozwalającą na komfortowe życie mimo choroby. Co oferują im firmy i instytucje zajmujące się opieką? Nasz cykl rozpoczynamy informacjami z Wrocławia.

więcej »

Poradnik: jak znaleźć „drugi dom” dla seniora

© missty - Fotolia.com„Czy to właściwe miejsce dla mojej mamy/taty? Czy żona/mąż będzie się dobrze czuł w nowym miejscu?” – to częste pytania towarzyszące osobom powierzającym opiekę nad chorym bliskim placówce opiekuńczej. Wybierając takie miejsce należy przeanalizować wszystkie aspekty, które mogą wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo pobytu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka, który ma przedłużyć lub przywrócić sprawność seniora?

więcej »

 
Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Polecamy Hospicja.pl eGospodarka.pl Poradnik-zdrowia.pl Aktywni 50+ Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X