

Opieka nad bliskim pogarsza samopoczucie opiekunów
Im dłużej dana osoba sprawuje opiekę na kimś bliskim tym silniej zmniejsza się jego/jej poczucie dobrostanu.

Opieka nad osobami starszymi - na ile zaakceptujemy pomoc robotów?
Postęp w medycynie doprowadził do wzrostu długowieczności. Szacunki sugerują, że do 2030 roku jedna na sześć osób na świecie będzie miała ponad 60 lat. Ten szybki wzrost populacji seniorów oznacza większą liczbę ludzi wymagających opieki. Członkowie rodziny i zawodowi opiekunowie mogą nie być w stanie sprostać temu rosnącemu zapotrzebowaniu. Ponadto raporty sugerują znaczny niedobór siły roboczej, w tym pielęgniarek, w kilku krajach rozwiniętych, co podkreśla potrzebę dodatkowych strategii, które zaspokoją potrzeby osób starszych.

Osoby sprawujące opiekę są bardziej zagrożone chorobami serca
<div>Opiekunowie pacjentów cierpiących na różne choroby przewlekłe sami są podatni na rozwój problemów z układem sercowo-naczyniowym.</div><div>
</div>

Opieka na współmałżonkiem z demencją sprzyja osłabieniu pamięci u samego opiekuna
Osoby, które opiekują się współmałżonkami z demencją, są sześć razy bardziej narażone na rozwój choroby zaburzającej pamięć niż te, których małżonkowie są wolni od tej choroby.

Opiekunowie także chorują, szczególnie, gdy doświadczają silniejszego stresu
Opiekunowie wykonują odpowiedzialną i szlachetną pracę, która zwykle nie jest wysoko wynagradzana. Choć to niezbędna praca, nie powinna polegać jedynie na trosce o podopiecznego, trzeba też umieć zadbać o siebie, mówią eksperci. Opiekunowie pacjentów po udarze mózgu, sami mogą bardziej narażać własne zdrowie, wynika z badań zaprezentowanych w ubiegłym roku na Światowym Kongresie Kardiologii.

Jesteś opiekunem bliskiej osoby? Zatroszcz się też o siebie: 6 porad
Opieka nad kimś bliskim, kto cierpi na chorobę Alzheimera, nowotwór, czy ma inne poważne schorzenie, wymaga ogromnej cierpliwości, elastyczności i wrażliwości. Nic dziwnego, że tak trudne zajęcie często odbija się na zdrowiu fizcznym i psychicznym samego opiekuna.

Sprawujesz opiekę nad kimś? Najpierw zadbaj o siebie
Sprawowanie opieki nad dzieckiem, osobą chorą lub starszą wymaga wiele wysiłku i cierpliwości, dlatego eksperci podkreślają, że najpierw to sam opiekun powinien się o siebie zatroszczyć.

Kto zajmuje się starszymi rodzicami? Głównie córki
Kiedy sędziwi czy schorowani rodzice potrzebują pomocy swoich dzieci, wśród rodzeństwa nierzadko rodzi się konflikt - nie wszyscy bowiem wykazują chęć sprawowania opieki, część po prostu nie może (bo np. mieszka daleko), inni uznają, że nie potrafią sprostać takiemu zadaniu. W różnych rodzinach różnie się to układa, ale jedna tendencja jest jasna - najczęściej to córki zajmują się starszymi rodzicami.

Jak przygotować starszą osobą na zamieszkanie w domu opieki?
Dla rodziny moment, w którym nie jest już w stanie opiekować się bliskim, jest bardzo trudny. Nie ma znaczenia, czy powodem jest odległość dzieląca członków rodziny, czy stan zdrowia starszej osoby. Decyzja o zaufaniu innym i powierzeniu im opieki nad bliskim nigdy nie jest łatwa.

Opieka nad seniorem. Bardzo trudny temat
Decyzja o skorzystaniu z profesjonalnej opieki nad osobą starszą nigdy nie jest łatwa. Zaufanie komuś, kto opiekowałby się seniorem w jego domu bywa trudne, a domy opieki wydają się ostatecznością. Odczuwamy niepokój, mamy wątpliwości i zastanawiamy się, czy w ogóle jest możliwe, żeby ktokolwiek zajął się naszymi najbliższymi, choć w połowie tak dobrze jak my.


