Strona główna Zdrowie Opieka Artykuły

Osoby sprawujące opiekę są bardziej zagrożone chorobami serca

© Monkey Business - Fotolia.com<div>Opiekunowie pacjentów cierpiących na różne choroby przewlekłe sami są podatni na rozwój problemów z układem sercowo-naczyniowym.</div><div>
</div>

więcej »

Opieka na współmałżonkiem z demencją sprzyja osłabieniu pamięci u samego opiekuna

fot. Siggy Nowak from PixabayOsoby, które opiekują się współmałżonkami z demencją, są sześć razy bardziej narażone na rozwój choroby zaburzającej pamięć niż te, których małżonkowie są wolni od tej choroby.

więcej »

Opiekunowie także chorują, szczególnie, gdy doświadczają silniejszego stresu

fot. Sabine van Erp from PixabayOpiekunowie wykonują odpowiedzialną i szlachetną pracę, która zwykle nie jest wysoko wynagradzana. Choć to niezbędna praca, nie powinna polegać jedynie na trosce o podopiecznego, trzeba też umieć zadbać o siebie, mówią eksperci. Opiekunowie pacjentów po udarze mózgu, sami mogą bardziej narażać własne zdrowie, wynika z badań zaprezentowanych w ubiegłym roku na Światowym Kongresie Kardiologii.

więcej »

Jesteś opiekunem bliskiej osoby? Zatroszcz się też o siebie: 6 porad

fot.  Sabine van Erp z PixabayOpieka nad kimś bliskim, kto cierpi na chorobę Alzheimera, nowotwór, czy ma inne poważne schorzenie, wymaga ogromnej cierpliwości, elastyczności i wrażliwości. Nic dziwnego, że tak trudne zajęcie często odbija się na zdrowiu fizcznym i psychicznym samego opiekuna.

więcej »

Sprawujesz opiekę nad kimś? Najpierw zadbaj o siebie

© Monkey Business - Fotolia.comSprawowanie opieki nad dzieckiem, osobą chorą lub starszą wymaga wiele wysiłku i cierpliwości, dlatego eksperci podkreślają, że najpierw to sam opiekun powinien się o siebie zatroszczyć.

więcej »

Kto zajmuje się starszymi rodzicami? Głównie córki

© highwaystarz - Fotolia.comKiedy sędziwi czy schorowani rodzice potrzebują pomocy swoich dzieci, wśród rodzeństwa nierzadko rodzi się konflikt - nie wszyscy bowiem wykazują chęć sprawowania opieki, część po prostu nie może (bo np. mieszka daleko), inni uznają, że nie potrafią sprostać takiemu zadaniu. W różnych rodzinach różnie się to układa, ale jedna tendencja jest jasna - najczęściej to córki zajmują się starszymi rodzicami.

więcej »

Jak przygotować starszą osobą na zamieszkanie w domu opieki?

Fot. Robert Kneschke - Fotolia.comDla rodziny moment, w którym nie jest już w stanie opiekować się bliskim, jest bardzo trudny. Nie ma znaczenia, czy powodem jest odległość dzieląca członków rodziny, czy stan zdrowia starszej osoby. Decyzja o zaufaniu innym i powierzeniu im opieki nad bliskim nigdy nie jest łatwa.

więcej »

Opieka nad seniorem. Bardzo trudny temat

Fot. Photographee.eu - Fotolia.comDecyzja o skorzystaniu z profesjonalnej opieki nad osobą starszą nigdy nie jest łatwa. Zaufanie komuś, kto opiekowałby się seniorem w jego domu bywa trudne, a domy opieki wydają się ostatecznością. Odczuwamy niepokój, mamy wątpliwości i zastanawiamy się, czy w ogóle jest możliwe, żeby ktokolwiek zajął się naszymi najbliższymi, choć w połowie tak dobrze jak my.

więcej »

Fizjoterapia po amputacji kończyn dolnych

Fot. angkhan - Fotolia.comW wyniku amputacji dochodzi do odjęcia kończyny w całości lub jej fragmentu. Operacja jest najczęściej skutkiem nieszczęśliwego wypadku bądź uszkodzenia tkanek przez chorobę przewlekłą. Jak postępować aby zapobiec możliwym powikłaniom oraz odzyskać maksymalną sprawność?

więcej »

Co Polacy wiedzą o starości?

Fot. bilderstoeckchen - Fotolia.comKontakt z seniorami uwrażliwia i pomaga zrozumieć ich potrzeby. Prawie 75% respondentów badania „Polacy o starości” wskazuje, że udział w opiece nad seniorem powinna mieć rodzina, ale przy udziale profesjonalnych opiekunów w miejscu zamieszkania osoby starszej. Ponad połowa badanych Polaków postrzega swoją starość bardzo idyllicznie – planują rozwijać pasje i zainteresowania, podróżować, spacerować i czytać książki. Jak często Polacy myślą o starości, czy opiekują się osobami starszymi oraz czy pomagają swoim sąsiadom – to pokazują wyniki badania przeprowadzonego w ramach kampanii Zrozumieć starość.

więcej »

 
Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Polecamy eGospodarka.pl Pola Nadziei Internetowe Stowarzyszenie Seniorów Akademia Pełni Życia Oferty pracy