Strona główna Zdrowie Opieka Artykuły

Rasizm w niemieckich domach opieki?

© gilles lougassi - Fotolia.comKadra domu spokojnej starości doskonale wie, jak trudna jest jej profesja, gdy jednak dodatkowo musi znosić rasistowskie uwagi, zajęcie to staje się wręcz nieznośne. Okazuje się, że wielu pracowników niemieckich domów opieki jest narażonych na obelgi ze strony podopiecznych.

więcej »

Nowe technologie w służbie osobom starszym

© Dan Race - Fotolia.comStarych drzew się nie przesadza, często mówią ludzie sędziwi, gdy próbuje się ich nakłonić do zmiany miejsca zamieszkania. Tymczasem starzenie się społeczeństw to zagadnienie, które dotyczy coraz większej liczby krajów rozwiniętych i rozwijających się, co wymaga zmiany niewydolnych dziś systemów opieki. W sukurs przychodzą nowe technologie.

więcej »

Bogatsza Europa wysyła seniorów do tańszych zagranicznych placówek opiekuńszych

© Fernando Madeira - Fotolia.comStarszych, schorowanych ludzi przenosi się z bogatszej Europy do wschodniej części kontynentu i do Azji, alarmuje brytyjski dziennik The Guardian.

więcej »

Pogotowie zamiast lekarza specjalisty. Większość wezwań niepotrzebna

© Pawel Nawrot - Fotolia.comDługie kolejki w przychodniach sprawiają, że pacjenci traktują Szpitalne Oddziały Ratunkowe jako sposób na dotarcie do lekarza specjalisty lub szybkie wykonanie badań – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. W skrajnych przypadkach nawet 80 proc. osób zgłaszających się na pogotowie nie wymaga pilnej interwencji. Wysoka jest również liczba nieuzasadnionych wezwań karetek. Pogotowie coraz częściej wyręcza lekarzy rodzinnych, specjalistów i ambulatoria. To z kolei może utrudniać dostęp do pomocy osobom, które wymagają natychmiastowej interwencji.

więcej »

Naukowcy analizują wpływ nowotworów na koszty i opiekunów

© deanm1974 - Fotolia.comNowotwory nie znają granic. Prócz ogromnych cierpień fizycznych i emocjonalnych, jakie powodują u chorych, potężnie nadwyrężają europejskie kieszenie. Wyniki nowych badań wskazują, że UE wydatkowuje każdego roku 124 mld EUR na pokrycie kosztów związanych z nowotworami.

więcej »

"Psychiatryk" jak karcer

araraadt - Fotolia.comSzpitale psychiatryczne nie przestrzegają procedur dotyczących przyjmowania chorych osób bez ich zgody oraz stosowania środków przymusu bezpośredniego. Z powodu luk w dokumentowaniu takich przypadków nie można wykluczyć, że dochodzi do łamania praw pacjentów - na przykład w Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie czas ciągłego unieruchomienia wynosił nawet do 92 godzin! Połowa skontrolowanych przez NIK oddziałów psychiatrycznych była zaniedbana i przepełniona, a 70 proc. szpitalnych sal nie spełniało wymogów leczenia psychiatrycznego.

więcej »

Wspieraj mimo wszystko... - rady dla opiekunów osób chorych na raka

© koszivu - Fotolia.comKiedy dowiadujemy się, że bliska nam osoba zachorowała na nowotwór, uginają się pod nami nogi. Chce nam się wyć z bólu i cierpienia, a musimy grać silnych, wspierających. Jak być blisko przy ukochanej chorej osobie? Jak pomóc, a nie zaszkodzić? Jak ją wspierać, a nie irytować? A co jeśli nie znajdujemy w sobie takiej siły fizycznej i psychicznej, żeby dawać wsparcie, bo czujemy, że sami rozpadamy się na kawałki?

więcej »

Gdy opiekujesz się chorym, pomyśl również o sobie...

© aboikis - Fotolia.com82% Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że opiekun osoby przewlekle chorej (rodzina, bliscy) potrzebuje wsparcia w takim samym stopniu co pacjent - wynika z raportu kampanii Pozwól na wsparcie zrealizowanego na zlecenie firmy Actavis Polska. Także eksperci wskazują na konieczność zwrócenia uwagi na kondycję psychiczną opiekunów, od której zależy również dobre samopoczucie chorego.

więcej »

Wolontariat zniknie ze szpitali i hospicjów?

© Alexey Klementiev - Fotolia.comW zaprezentowanym właśnie na stronie Departamentu Pożytku Publicznego projekcie nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie znalazły się zapisy, które de facto zakazują wolontariuszom pracy w placówkach leczniczych. Jeśli takie przepisy weszłyby w życie, ze szpitali i hospicjów musieliby zniknąć ludzie na różny sposób wspierający chorych.

więcej »

Wsparcie pomaga walczyć z chorobą

© JPC-PROD - Fotolia.comWsparcie osoby przewlekle chorej może dawać jej silną motywację do walki z chorobą. Dla trzech czwartych Polaków wsparcie w chorobie oznacza pomoc w codziennych czynnościach, a dla co trzeciego po prostu rozmowę – wynika z raportu kampanii „Pozwól na wsparcie”. Psychologowie tłumaczą wielowymiarowość wsparcia oraz wyjaśniają, dlaczego jest ono tak ważne w procesie leczenia, zarówno dla osoby chorej, jak i dla jej bliskich.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]


Polecamy eGospodarka.pl Internetowe Stowarzyszenie Seniorów Poradnik-zdrowia.pl Kobiety.net.pl Oferty pracy