Strona główna Zdrowie Opieka Artykuły

Opieka paliatywna wyzwaniem dla Europy

© Robert Kneschke - Fotolia.comZadbanie o starzejącą się populację pozostaje wyzwaniem dla Europy. Międzynarodowy zespół naukowców, którego prace są finansowane ze środków unijnych, opublikował nowy raport z badań opisujący często pomijane zawiłości niefarmakologicznej opieki paliatywnej nad osobami starszymi.

więcej »

Opieka paliatywno-hospicyjna - podstawowe pojęcia

© Chariclo - Fotolia.comHospicjum, opiela paliatywna, stan terminalny, opieka długoterminowa - nie wszyscy wiedzą, co dokładnie oznaczają te pojęcia. Wyjaśnienia podjęła sie Fundacja Hospicyjna, w ramach trwającej akcji "Hospicjum to też Życie".

więcej »

Kiedy stajesz się opiekunem... porady osób doświadczonych

© deanm1974-Fotolia.comJednym z aspektów starzenia się społeczeństw i wydłużenia życia jest wzrost liczby osób, które wymagają stałej opieki. Krajowe systemy okazują się niewydolne i rynek prywatnych domów spokojnej starości prężnie się rozwija zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Europie. Jednakże wielu ludzi decyduje się na samodzielne doglądanie starszych i schorowanych bliskich, często nie mając dostatecznej pomocy. Swoimi spostrzeżeniami, jak sobie radzić w takiej sytuacji, dzielą się osoby mające doświadczenie w sprawowaniu opieki.

więcej »

VIII Kampania Hospicjum to też Życie

fot. hospicja.plJuż po raz ósmy Fundacja Hospicyjna rozpoczęła kampanię społeczną „Hospicjum to też Życie", tym razem pod hasłem „Podaruj swój czas". Organizatorzy pragną po raz kolejny zachęcić osoby dojrzałe do solidarności z ludźmi potrzebującymi wsparcia, zarówno w hospicjach, domach opieki długoterminowej, jak i w domach prywatnych (tzw. wolontariat sąsiedzki), pokazać wagę tego typu działalności, różnorodność jej form i uzmysłowić wielką satysfakcję, którą może przynosić.

więcej »

Jak żyć i opiekować się osobą chorą na chorobę Alzheimera

©  flashpics - Fotolia.comWprawdzie każdy przypadek choroby jest inny i każda sytuacja rodzinna chorego odmienna, można jednak znaleźć wspólne elementy tak, aby móc znaleźć gotowe rozwiązania i rady. Prezentujemy wskazówki, obserwacje i porady, oparte na doświadczeniach wielu profesjonalnych opiekunów, którzy na co dzień pracują z chorymi w różnych stadiach chorób otępiennych - w tym choroby Alzheimera.

więcej »

Jak uniknąć upadku w starszym wieku

© Max Tactic - Fotolia.comUpadek osoby starszej wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Często prowadzi do poważnych złamań, które wymagają długiej i trudnej rekonwalescencji, jest też jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w wyniku wypadku wśród osób po 65 roku życia. Wiedza na temat ochrony przed upadkami więc jest przydatna nie tylko ludziom starszym, ale i ich opiekunom.

więcej »

Opieka nad osobami starszymi - ważna higiena zdrowia psychicznego

© iofoto - Fotolia.comWiększość starszych osób cieszy się dobrym zdrowiem psychicznym do sędziwego wieku, żeby jednak utrzymać taki status quo, trzeba zadbać o właściwą opiekę, wsparcie i kontakty społeczne. Te wszystkie czynniki sprawią, że w większości przypadków da się uniknąć ewentualnych zaburzeń zdrowia psychicznego, które przecież nie muszą nieodłączną częścią starzenia się, przekonuje Ewan Hilton, dyrektor walijskiej organizacji Gofal promującej higienę zdrowia psychicznego.

więcej »

Urządzenia zwiększające mobilność - pomoc dla opiekunów i samych pacjentów

© Tyler Olson - Fotolia.comUmiejętne sprawowanie opieki to wielka sztuka. W ferworze zajęć łatwo przeoczyć sprawy, które osobom z zewnątrz wydają się oczywiste. Jedną z prawd, o której warto pamiętać, jest fakt, że im więcej podopieczny może wykonać samodzielnie, tym więcej ma satysfakcji, a opiekun mniej pracy. Pomocne są tu rozmaite, proste, powszechnie dostępne przyrządy. Jeśli masz pod opieką sędziwą osobę, rozejrzyj się za odpowiednim sprzętem rehabilitacyjnym.

więcej »

Jak urządzić łazienkę dla niepełnosprawnych i niedołężnych

© Wolszczak - Fotolia.comDla osób niepełnosprawnych i niedołężnych proste czynności bywają nie lada zadaniem. Niektóre przedsięwzięcia wydają się wręcz niebotyczne, zwłaszcza, że w naszym kraju liczne instytucje wciąż nie są przystosowane dla osób mających problemy z poruszaniem się. Podobnie dzieje w naszych domach, z czasem osobom sędziwym coraz trudniej jest poruszać się po własnym mieszkaniu. Tymczasem, nawet niewielkie zmiany mogą stanowić ważny element praktyczny i decydować o bezpieczeństwie – poniżej przestawiamy rozwiązania ułatwiające poruszanie się po łazience.

więcej »

Operacja? NIK: poczekasz kilka lat

© Gina Sanders - Fotolia.comPacjenci oczekujący na operacje w szpitalnych kolejkach nie mogą być pewni, że zostaną przyjęci w terminie, na jaki się zapisali. Czas oczekiwania wydłuża się, bo przyjmowane są osoby spoza list lub poza kolejnością, bez wskazań medycznych - twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. Opóźnieniom sprzyja także bałagan w prowadzeniu list oczekujących, awarie sprzętu, niedostateczne wyposażenie szpitali, braki personelu, a przede wszystkim brak pieniędzy. W efekcie czas oczekiwania na niektóre zabiegi to nawet 5 lat.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]


Polecamy Poradnik-zdrowia.pl Hospicja.pl Umierać po ludzku Uniwersytety Trzeciego Wieku Oferty pracy