Strona główna Zdrowie Opieka Artykuły

NIK o zakładach opiekuńczo-leczniczych: tłok, głodowe wyżywienie i wyłudzenia z NFZ

©  James Steidl - Fotolia.comPacjenci zakładów opiekuńczo-leczniczych leczeni są w zatłoczonych salach, a dzienna stawka ich wyżywienia wynosi od 3 do 12 złotych - wynika z kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli. Samorządy chętnie kierują pacjentów do tych placówek, nawet, gdy stan zdrowia tego nie wymaga, bo nie muszą dopłacać do pobytu pensjonariuszy w zakładach. Opiekę bowiem w całości finansuje NFZ.

więcej »

Pacjenci jak przedmioty - wyniki sondażu PBS DGA

© Herby ( Herbert ) Me - Fotolia.comZ telefonicznego sondażu na temat doświadczeń Polaków z korzystaniem ze służby zdrowia, jaki firma badawcza PBS DGA zrealizowała na zlecenie „Gazety Wyborczej" w ramach akcji „Leczyć po ludzku" wynika, że bardzo często u lekarza czujemy się traktowani jak przedmioty. Sondaż przeprowadzono w listopadzie na 500-osobowej grupie dorosłych Polaków.

więcej »

Polacy o hospicjach

© mehmetcanturkei - Fotolia.com10 października już po raz kolejny obchodzono Światowy Dzień Opieki Paliatywnej i Hospicjów. Pierwsze na świecie hospicjum - Hospicjum Świętego Krzysztofa - powstało w 1967 roku w Londynie.

więcej »

Jak poznać, że starsi rodzice potrzebują stałej opieki?

© Scott Griessel - Fotolia.comDecyzja o umieszczeniu starszego członka rodziny w domu spokojnej starości lub zapewnieniu mu stałej opieki w inny sposób bywa trudna dla całej rodziny. Osoby sędziwe z trudnością akceptują jakiekolwiek zmiany, tak znaczna zaś jest dla niech nie lada wyzwaniem. Bliscy także nie czują się z tym komfortowo, bo mają świadomość, że jest to jakiś „krok milowy" w życiu całej rodziny. Czego potrzeba w takich sytuacjach? Na pewno spokoju, refleksji, głębokiego zastanowienia się nad najlepszym dla wszystkich rozwiązaniem.

więcej »

Eutanazja a zaniechanie uporczywej terapii - jak wyznaczyć tę granicę?

© redav - Fotolia.comPremier Donald Tusk wzywając do debaty o eutanazji, otworzył kolejny rozdział dyskusji, która wzbudza większe emocje niż zapłodnienie in vitro. Czy pomyślał o tych, którzy wbrew przysiędze Hipokratesa, która mówi: "nigdy nikomu, ani na żądanie, ani na prośbę niczyją nie podam trucizny", będą musieli zakończyć cierpienia człowieka w przypadku uporczywej terapii?

więcej »

Szpitale w Warszawie - jest projekt, będzie rewolucja?

© Artur Bogacki - Fotolia.comWładze Warszawy proponują stworzenie częściowo samofinansujących się podmiotów, świadczących usługi zdrowotne w sposób skoordynowany. To pierwszy polski program konsolidacji szpitali na tak ogromną skalę. Władze Warszawy są zdeterminowane: chcą przekształcić miejskie SPZOZ-y w NZOZ-y oraz wyprowadzić administrację i zarządzanie do spółek. Zarząd stolicy powtarza: to może oznaczać "być albo nie być" dla wielu warszawskich szpitali.

więcej »

Sędziwi rodzice to wyzwanie. Jak pomóc im i sobie?

© Jean Kobben - Fotolia.comWiele osób w wieku 40, 50, czy 60 lat staje przed koniecznością pomocy swym sędziwym już wówczas rodzicom. W naszym dość mobilnym społeczeństwie, którego liczni członkowie szukają pracy i lepszego życia nie tylko w różnych częściach kraju, ale i za granicą, często staramy się zapewnić opiekę starszym rodzicom na odległość. Jak sobie poradzić z wyzwaniami tego rodzaju?

więcej »

RPO o bólu i samobójstwach w szpitalach

© Claudio's Pics - Fotolia.comRzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o udzielenie informacji na temat skali zjawiska samobójstw popełnianych przez pacjentów w polskich szpitalach oraz działań podejmowanych na rzecz zapewnienia hospitalizowanym chorym bezpieczeństwa i ochrony przed targnięciem się na własne życie. Prośba rzecznika jest bezpośrednio związana z powtarzającymi się w ostatnim czasie przypadkami samobójczych zgonów pacjentów przebywających w szpitalach.

więcej »

Nowy zawód - opiekun medyczny

© iceteastock - Fotolia.comWe wrześniu 2007 roku minister zdrowia wpisał do wykazu pracowników medycznych nowy zawód – opiekun medyczny. Do zadań opiekuna będzie należała pomoc pielęgniarce przy wykonywaniu czynności dnia codziennego – ubieraniu, myciu czy karmieniu pacjenta.

więcej »

Demencja - kiedy starsi ludzie stają się dziećmi

© Alexey Klementiev - Fotolia.comLiczby są alarmujące: już ponad milion osób w Niemczech cierpi na demencję i liczba ta z każdym rokiem jest większa. Większość pacjentów mieszka z rodzinami, ale kiedy pamięć krótkotrwała stopniowo zanika, a osobowość bliskiej osoby zupełnie się zmienia, dla członków rodziny jest to bardzo obciążające. Nie tylko psychicznie, taka sytuacja zazwyczaj mocno obciąża także domowy budżet.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]


Polecamy Kobiety.net.pl Poradnik-zdrowia.pl EWST.pl Uniwersytety Trzeciego Wieku Oferty pracy