

Muzykoterapia zmniejsza niepokój u osób z demencją
Muzyka może zmniejszyć niepokój i pobudzenie u osób z zaawansowaną demencją.

Jak zmniejszyć poziom stresu u opiekunów osób z demencją
Nad wieloma osobami z demencją nieformalną opiekę sprawują członkowie rodziny lub przyjaciele. To zaś często wiąże się z nasilonym obciążeniem (obejmującym aspekty emocjonalne, fizyczne i finansowe), stresem i gorszym zdrowiem fizycznym opiekuna.

Upadek w domu - nowe systemy pomagają szybko sprowadzić pomoc
Kiedy ludzie starsi upadają w mieszkaniu, liczy się każda sekunda - zwłaszcza gdy są sami. Eksperci opracowują systemy, które ułatwią wykrywanie wypadku i przekażą informację odpowiednim służbom.

Sztuczna inteligencja pomaga leczyć hospitalizowanych pacjentów
Sztuczna inteligencja może poprawić opiekę kliniczną i wyniki leczenia pacjentów. Zasadność modyfikacji opieki nad hospitalizowanymi pacjentami było o 43 procent wyższa i cechowało ich znacznie niższe ryzyko śmierci, jeśli medycy otrzymywali powiadomienia generowane przez sztuczną inteligencję sygnalizujące niekorzystne zmiany w stanie zdrowia chorych.

Tai Chi na siedząco - poprawia sprawność u pacjentów po udarze
Osoby po udarze, które ćwiczyły Tai Chi na siedząco, po trzech miesiącach wykazały taką samą lub większą poprawę siły dłoni i ramion, zakresu ruchu ramion, kontroli równowagi, objawów depresji i radzenia sobie z codziennymi czynnościami, w porównaniu do osób, które podjęły standardową rehabilitację po udarze.

Opieka nad schorowaną czy starszą osobą nie musi wiązać się z depresją
Bycie opiekunem starzejącego się rodzica lub współmałżonka może być stresujące, ale eksperci z Uniwersytetu Teksasu w Austin kwestionują pogląd, że sprawowanie opieki oznacza zwiększenie ryzyka depresji.

Bliskość śmierci - grupy wsparcia poprawiają jakość życia chorych
Pacjenci u schyłku życia mogą doświadczyć znaczącego złagodzenia objawów depresji i poprawy duchowego samopoczucia dzięki uczestnictwu w grupie wsparcia.

Jak osłabienie funkcji zmysłów wpływa na codzienne życie seniorów
Jeśli chodzi o zmysły, zaburzenie wzroku i słuchu, zwłaszcza jednoczesne, może mieć silny wpływ na zdrowie osób starszych. Problemy te są związane z ograniczeniami w funkcjonowaniu fizycznym i codziennych czynnościach, a także sprzyjają izolacji społecznej, pogorszeniu funkcji poznawczych, depresji i kiepskiej ocenie samoocena stanu zdrowia, jak również trudnościom w komunikacji, a nawet przedwczesnej śmierci.

Samotność i izolacja społeczna zwiększają ryzyko niewydolności serca
Izolacja społeczna i samotność to istotne czynniki ryzyka chorób układu krążenia, a w tym - jak się okazuje - niewydolności serca. Co ważne, znaczenie ma tu po prostu to, czy dana osoba czuje się osamotniona, nawet jeśli żyje w rodzinie lub jakiejś wspólnocie.

Opaska monitorująca aktywność pomoże wykryć demencję?
Noszone np. na nadgarstkach urządzenia monitorujące ruch mogą być przydatne we wczesnych ostrzeżeniach o pogorszeniu funkcji poznawczych u osób starszych.


