

Co poprawia jakość życia chorych na demencję
Na całym świecie na demencję choruje 50 milionów ludzi. Uczeni z University of Exeter postanowili sprawdzić, co ma największe znaczenie dla poprawy jakości życia pacjentów z otępieniem.

Seniorzy z ciężką apatią czy też brakiem zainteresowania zwykłymi czynnościami mogą mieć wyższe ryzyko rozwoju demencji niż pozostali.

Osłabienie na starość - zabiera sprawność i niezależność
Wątłość czy osłabienie (ang. frailty) to obecność takich czynników, jak poczucie wyczerpania, zmniejszenie sił, spowolnienie, niecelowa utrata masy ciała i niska aktywność fizyczna. Cierpi na nie wielu starszych ludzi i według uczonych nie jest to normalny element jesieni życia, ale objaw chorobowy.

Wyższe standardy w domach opieki
Poprawa bezpieczeństwa oraz warunków pobytu osób starszych i niepełnosprawnych przebywających w placówkach całodobowej opieki, ograniczenie skali nieprawidłowości czy poszerzenie katalogu zwalniania z opłat za pobyt w domach pomocy społecznej – to najważniejsze zmiany, jakie przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

Opiekujesz się starszą osobą? Nie bój się prosić o pomoc
Dane GUSu są alarmujące – polskie społeczeństwo coraz szybciej się starzeje. W 2018 r. grupa osób w wieku 80+ stanowiła 1,7 mln Polaków. Tyle osób potencjalnie może potrzebować pomocy i opieki, nawet codziennie.

Polska się starzeje. Już 1,7 mln Polaków jest w wieku 80+
Od wielu lat sytuacja się nie zmienia – polskie społeczeństwo nadal się starzeje. Jak podaje GUS w najnowszym raporcie zjawisko demograficzne w 2018 roku nie uległo zmianie w stosunku do obserwowanego przez minione 7 lat. Liczba ludności zmniejsza się począwszy od 2012 r. Stan ludności Polski na koniec wyniósł 38,4 mln. Z danych GUS wynika, że niezmiennie rośnie grupa osób w wieku 65 lat i więcej – w 2018 r. zwiększyła się o 212 tys. osób do wielkości ponad 6,7 mln.

Coraz więcej robotów w sektorze opieki zdrowotnej
Przedstawiciele europejskiego serwisu CORDIS uczestniczyli w Europejskim Forum Robotyki, które odbyło się w dniach 20–22 marca w Bukareszcie. W swoim podsumowaniu wystawy pokreślili ogromną liczbę zaprezentowanych robotów zaprojektowanych i skonstruowanych z myślą o ochronie zdrowia.

Psychoonkologia pomaga w walce z rakiem
Nowotwory stanowią w Polsce pierwszą przyczynę zgonów wśród kobiet w średnim wieku i drugą wśród mężczyzn. Choruje na nie około 360 tysięcy Polaków. Z pomocą coraz częściej przychodzi im także psychoonkologia, pozwalająca na skuteczniejszą walkę z chorobą. Zapewnienie pomocy psychologicznej pacjentom w trakcie leczenia, nawrotów choroby czy podczas rekonwalescencji jest niezwykle istotne.

Pierwsze na świecie roboty do opieki nad seniorami, uwzględniające różnice kulturowe
Nowe roboty do opieki nad osobami starszymi, dostosowują się do kultury i obyczajów osób starszych, którym pomagają.

Spada zagrożenie ubóstwem i wykluczeniem społecznym
Polakom coraz mniej zagraża ubóstwo. Potwierdzają to statystyki (m.in. GUS, Eurostat) oraz międzynarodowe rankingi. Jeszcze w 2016 r. zagrożonych ubóstwem relatywnym było w Polsce prawie 6,5 mln osób. Rok później było ich 872 tys. mniej. Istotnie poprawiła się sytuacja dzieci. Mniej osób korzysta także z pomocy społecznej.


