Grupy dyskusyjne
Strona główna Zdrowie Opieka Wiadomości

Polska się starzeje. Już 1,7 mln Polaków jest w wieku 80+

Fot. LIGHTFIELD STUDIOS - Fotolia.comOd wielu lat sytuacja się nie zmienia – polskie społeczeństwo nadal się starzeje. Jak podaje GUS w najnowszym raporcie zjawisko demograficzne w 2018 roku nie uległo zmianie w stosunku do obserwowanego przez minione 7 lat. Liczba ludności zmniejsza się począwszy od 2012 r. Stan ludności Polski na koniec wyniósł 38,4 mln. Z danych GUS wynika, że niezmiennie rośnie grupa osób w wieku 65 lat i więcej – w 2018 r. zwiększyła się o 212 tys. osób do wielkości ponad 6,7 mln.

więcej »

Coraz więcej robotów w sektorze opieki zdrowotnej

fot. euRobotics - European RoboticsPrzedstawiciele europejskiego serwisu CORDIS uczestniczyli w Europejskim Forum Robotyki, które odbyło się w dniach 20–22 marca w Bukareszcie. W swoim podsumowaniu wystawy pokreślili ogromną liczbę zaprezentowanych robotów zaprojektowanych i skonstruowanych z myślą o ochronie zdrowia.

więcej »

Psychoonkologia pomaga w walce z rakiem

© Photographee.eu - Fotolia.comNowotwory stanowią w Polsce pierwszą przyczynę zgonów wśród kobiet w średnim wieku i drugą wśród mężczyzn. Choruje na nie około 360 tysięcy Polaków. Z pomocą coraz częściej przychodzi im także psychoonkologia, pozwalająca na skuteczniejszą walkę z chorobą. Zapewnienie pomocy psychologicznej pacjentom w trakcie leczenia, nawrotów choroby czy podczas rekonwalescencji jest niezwykle istotne.

więcej »

Pierwsze na świecie roboty do opieki nad seniorami, uwzględniające różnice kulturowe

© Natalie_ - Fotolia.comNowe roboty do opieki nad osobami starszymi, dostosowują się do kultury i obyczajów osób starszych, którym pomagają.

więcej »

Spada zagrożenie ubóstwem i wykluczeniem społecznym

Fot. Svyatoslav Lypynskyy - Fotolia.comPolakom coraz mniej zagraża ubóstwo. Potwierdzają to statystyki (m.in. GUS, Eurostat) oraz międzynarodowe rankingi. Jeszcze w 2016 r. zagrożonych ubóstwem relatywnym było w Polsce prawie 6,5 mln osób. Rok później było ich 872 tys. mniej. Istotnie poprawiła się sytuacja dzieci. Mniej osób korzysta także z pomocy społecznej.

więcej »

Zmiany w programie "Opieka 75+"

Fot. MRPiPSW 2019 r. czekają nas spore zmiany w programie Ministerstwa Rodziny „Opieka 75+”. Od nowego roku program „Opieka 75+” skierowany będzie nie tylko do osób samotnych w wieku 75 lat i więcej, ale także do osób pozostających w rodzinach.

więcej »

Żywienie dojelitowe - standard leczenia czy tylko dodatek?

© Photographee.eu - Fotolia.comWłaściwe odżywienie pacjenta znacznie skraca czas pobytu w szpitalu, a dzięki lepszej kondycji chorego rzadziej dochodzi do powikłań, których leczenie często jest o wiele droższe, niż leczenie choroby pierwotnej. W przypadku wdrożenia leczenia żywieniowego w warunkach domowych efektywność kosztowa dodatkowo wzrasta - procedura ta jest tańsza nawet o 70-80% względem opieki w szpitalu. Świadczenie jest w pełni refundowane – od gotowych diet poprzez szkolenie z zasad żywienia i ustawienie programu żywienia przez wyspecjalizowany personel, aż po cały potrzebny sprzęt.

więcej »

Robot pomaga samotnym osobom z demencją

fot. www.mario-project.euWedług WHO demencja jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i utraty samodzielności wśród osób starszych na całym świecie - cierpi na nią około 50 milionów osób, a co roku odnotowuje się prawie 10 milionów nowych przypadków. Najczęściej występuje choroba Alzheimera, która odpowiada za około 60-80% przypadków demencji.

więcej »

Dzień Opiekuna Osób Starszych: darmowe konsultacje dla opiekujących się seniorami

Fot. materiały prasowePielęgniarki, opiekunowie medyczni – wszyscy oni mają swoje święto. Jednak jest jeszcze jedna grupa ludzi, o których mówi się niewiele, a ich poświęcenie oraz wkład w życie seniorów jest nieoceniony. Stąd pomysł, by 15 maja obchodzić ogólnopolski Dzień Opiekuna Osób Starszych. Tego dnia Akademia Opiekunów oferować będzie darmowe konsultacje dla wszystkich zainteresowanych.

więcej »

Zabraknie pielęgniarek do opieki nad seniorami?

Fot.  Monkey Business - Fotolia.comDo 2030 roku liczba osób dotkniętych demencją przekroczy 75,5 mln, a w 2050 może ich być ponad 135 mln – podaje WHO. Razem z szybko starzejącym się społeczeństwem statystyki te stanowią poważne wyzwanie dla służby zdrowia. W opiece nad seniorami wspomóc rodzinę może wyszkolony zespół pielęgniarek i pielęgniarzy, w Polsce jednak jest problem z ich dostępnością. Jeśli nie zasili nas grupa młodych osób, to seniorzy będą pozbawieni profesjonalnej opieki – przestrzegają przedstawiciele zawodu.

więcej »

 
Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Polecamy Pola Nadziei Akademia Pełni Życia Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Kosciol.pl Oferty pracy