Grupy dyskusyjne
Strona główna Zdrowie Opieka Wiadomości

Zwierzaki-roboty zmniejszają objawy demencji

fot.  Florida Atlantic University, YoutubeOsoby z chorobą Alzheimera lub pokrewną demencją często doświadczają takich symptomów, jak depresja, agresja i lęk. Zazwyczaj objawy te leczy się lekami przeciwpsychotycznymi, przeciwdepresyjnymi i benzodiazepinami, a one nierzadko wywołują skutki uboczne.

więcej »

Samotność seniorów można łatwo pokonać

fot. congerdesign from PixabayForma terapii rozmowy, prowadzona przez przeszkolonych pracowników przez telefon, zmniejszyła poziom samotności seniorów, którzy zostali odizolowani w czasie pandemii.

więcej »

Poziom apetytu może wskazywać bliskość śmierci

fot. Engin Akyurt from PixabayIstnieje związek między apetytem i wskaźnikiem śmierci osób starszych w danym okresie. Osoby, które zmagają się zaburzeniami apetytu, są bardziej narażone na wcześniejszą śmierć, mówią uczeni z Uniwersytetu Ben-Guriona w Beer Szewie.

więcej »

Muzyka i taniec pomagają osobom z demencją

fot. Free-Photos from PixabayWpływ muzyki i tańca na osoby starsze z demencją jest ogromny, mówią uczeni z Uniwersytetu w Otago.

więcej »

Co poprawia jakość życia chorych na demencję

fot. Sabine van Erp z PixabayNa całym świecie na demencję choruje 50 milionów ludzi. Uczeni z University of Exeter postanowili sprawdzić, co ma największe znaczenie dla poprawy jakości życia pacjentów z otępieniem.

więcej »

Apatia oznaką demencji?

© bilderstoeckchen - Fotolia.comSeniorzy z ciężką apatią czy też brakiem zainteresowania zwykłymi czynnościami mogą mieć wyższe ryzyko rozwoju demencji niż pozostali.

więcej »

Osłabienie na starość - zabiera sprawność i niezależność

fot.  Sabine van Erp z PixabayWątłość czy osłabienie (ang. frailty) to obecność takich czynników, jak poczucie wyczerpania, zmniejszenie sił, spowolnienie, niecelowa utrata masy ciała i niska aktywność fizyczna. Cierpi na nie wielu starszych ludzi i według uczonych nie jest to normalny element jesieni życia, ale objaw chorobowy.

więcej »

Wyższe standardy w domach opieki

Fot. Pixabay.comPoprawa bezpieczeństwa oraz warunków pobytu osób starszych i niepełnosprawnych przebywających w placówkach całodobowej opieki, ograniczenie skali nieprawidłowości czy poszerzenie katalogu zwalniania z opłat za pobyt w domach pomocy społecznej – to najważniejsze zmiany, jakie przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

więcej »

Opiekujesz się starszą osobą? Nie bój się prosić o pomoc

Fot. Photographee.eu - Fotolia.comDane GUSu są alarmujące – polskie społeczeństwo coraz szybciej się starzeje. W 2018 r. grupa osób w wieku 80+ stanowiła 1,7 mln Polaków. Tyle osób potencjalnie może potrzebować pomocy i opieki, nawet codziennie.

więcej »

Polska się starzeje. Już 1,7 mln Polaków jest w wieku 80+

Fot. LIGHTFIELD STUDIOS - Fotolia.comOd wielu lat sytuacja się nie zmienia – polskie społeczeństwo nadal się starzeje. Jak podaje GUS w najnowszym raporcie zjawisko demograficzne w 2018 roku nie uległo zmianie w stosunku do obserwowanego przez minione 7 lat. Liczba ludności zmniejsza się począwszy od 2012 r. Stan ludności Polski na koniec wyniósł 38,4 mln. Z danych GUS wynika, że niezmiennie rośnie grupa osób w wieku 65 lat i więcej – w 2018 r. zwiększyła się o 212 tys. osób do wielkości ponad 6,7 mln.

więcej »

 
Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Polecamy Akademia Pełni Życia Kobiety.net.pl EWST.pl Pola Nadziei Oferty pracy