Grupy dyskusyjne
Strona główna Zdrowie Opieka Wiadomości

Co poprawia jakość życia chorych na demencję

fot. Sabine van Erp z PixabayNa całym świecie na demencję choruje 50 milionów ludzi. Uczeni z University of Exeter postanowili sprawdzić, co ma największe znaczenie dla poprawy jakości życia pacjentów z otępieniem.

więcej »

Apatia oznaką demencji?

© bilderstoeckchen - Fotolia.comSeniorzy z ciężką apatią czy też brakiem zainteresowania zwykłymi czynnościami mogą mieć wyższe ryzyko rozwoju demencji niż pozostali.

więcej »

Osłabienie na starość - zabiera sprawność i niezależność

fot.  Sabine van Erp z PixabayWątłość czy osłabienie (ang. frailty) to obecność takich czynników, jak poczucie wyczerpania, zmniejszenie sił, spowolnienie, niecelowa utrata masy ciała i niska aktywność fizyczna. Cierpi na nie wielu starszych ludzi i według uczonych nie jest to normalny element jesieni życia, ale objaw chorobowy.

więcej »

Wyższe standardy w domach opieki

Fot. Pixabay.comPoprawa bezpieczeństwa oraz warunków pobytu osób starszych i niepełnosprawnych przebywających w placówkach całodobowej opieki, ograniczenie skali nieprawidłowości czy poszerzenie katalogu zwalniania z opłat za pobyt w domach pomocy społecznej – to najważniejsze zmiany, jakie przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

więcej »

Opiekujesz się starszą osobą? Nie bój się prosić o pomoc

Fot. Photographee.eu - Fotolia.comDane GUSu są alarmujące – polskie społeczeństwo coraz szybciej się starzeje. W 2018 r. grupa osób w wieku 80+ stanowiła 1,7 mln Polaków. Tyle osób potencjalnie może potrzebować pomocy i opieki, nawet codziennie.

więcej »

Polska się starzeje. Już 1,7 mln Polaków jest w wieku 80+

Fot. LIGHTFIELD STUDIOS - Fotolia.comOd wielu lat sytuacja się nie zmienia – polskie społeczeństwo nadal się starzeje. Jak podaje GUS w najnowszym raporcie zjawisko demograficzne w 2018 roku nie uległo zmianie w stosunku do obserwowanego przez minione 7 lat. Liczba ludności zmniejsza się począwszy od 2012 r. Stan ludności Polski na koniec wyniósł 38,4 mln. Z danych GUS wynika, że niezmiennie rośnie grupa osób w wieku 65 lat i więcej – w 2018 r. zwiększyła się o 212 tys. osób do wielkości ponad 6,7 mln.

więcej »

Coraz więcej robotów w sektorze opieki zdrowotnej

fot. euRobotics - European RoboticsPrzedstawiciele europejskiego serwisu CORDIS uczestniczyli w Europejskim Forum Robotyki, które odbyło się w dniach 20–22 marca w Bukareszcie. W swoim podsumowaniu wystawy pokreślili ogromną liczbę zaprezentowanych robotów zaprojektowanych i skonstruowanych z myślą o ochronie zdrowia.

więcej »

Psychoonkologia pomaga w walce z rakiem

© Photographee.eu - Fotolia.comNowotwory stanowią w Polsce pierwszą przyczynę zgonów wśród kobiet w średnim wieku i drugą wśród mężczyzn. Choruje na nie około 360 tysięcy Polaków. Z pomocą coraz częściej przychodzi im także psychoonkologia, pozwalająca na skuteczniejszą walkę z chorobą. Zapewnienie pomocy psychologicznej pacjentom w trakcie leczenia, nawrotów choroby czy podczas rekonwalescencji jest niezwykle istotne.

więcej »

Pierwsze na świecie roboty do opieki nad seniorami, uwzględniające różnice kulturowe

© Natalie_ - Fotolia.comNowe roboty do opieki nad osobami starszymi, dostosowują się do kultury i obyczajów osób starszych, którym pomagają.

więcej »

Spada zagrożenie ubóstwem i wykluczeniem społecznym

Fot. Svyatoslav Lypynskyy - Fotolia.comPolakom coraz mniej zagraża ubóstwo. Potwierdzają to statystyki (m.in. GUS, Eurostat) oraz międzynarodowe rankingi. Jeszcze w 2016 r. zagrożonych ubóstwem relatywnym było w Polsce prawie 6,5 mln osób. Rok później było ich 872 tys. mniej. Istotnie poprawiła się sytuacja dzieci. Mniej osób korzysta także z pomocy społecznej.

więcej »

 
Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]


Polecamy EWST.pl Kosciol.pl Umierać po ludzku Pola Nadziei Oferty pracy