Grupy dyskusyjne
Strona główna Zdrowie Opieka Wiadomości

Pierwsze na świecie roboty do opieki nad seniorami, uwzględniające różnice kulturowe

© Natalie_ - Fotolia.comNowe roboty do opieki nad osobami starszymi, dostosowują się do kultury i obyczajów osób starszych, którym pomagają.

więcej »

Spada zagrożenie ubóstwem i wykluczeniem społecznym

Fot. Svyatoslav Lypynskyy - Fotolia.comPolakom coraz mniej zagraża ubóstwo. Potwierdzają to statystyki (m.in. GUS, Eurostat) oraz międzynarodowe rankingi. Jeszcze w 2016 r. zagrożonych ubóstwem relatywnym było w Polsce prawie 6,5 mln osób. Rok później było ich 872 tys. mniej. Istotnie poprawiła się sytuacja dzieci. Mniej osób korzysta także z pomocy społecznej.

więcej »

Zmiany w programie "Opieka 75+"

Fot. MRPiPSW 2019 r. czekają nas spore zmiany w programie Ministerstwa Rodziny „Opieka 75+”. Od nowego roku program „Opieka 75+” skierowany będzie nie tylko do osób samotnych w wieku 75 lat i więcej, ale także do osób pozostających w rodzinach.

więcej »

Żywienie dojelitowe - standard leczenia czy tylko dodatek?

© Photographee.eu - Fotolia.comWłaściwe odżywienie pacjenta znacznie skraca czas pobytu w szpitalu, a dzięki lepszej kondycji chorego rzadziej dochodzi do powikłań, których leczenie często jest o wiele droższe, niż leczenie choroby pierwotnej. W przypadku wdrożenia leczenia żywieniowego w warunkach domowych efektywność kosztowa dodatkowo wzrasta - procedura ta jest tańsza nawet o 70-80% względem opieki w szpitalu. Świadczenie jest w pełni refundowane – od gotowych diet poprzez szkolenie z zasad żywienia i ustawienie programu żywienia przez wyspecjalizowany personel, aż po cały potrzebny sprzęt.

więcej »

Robot pomaga samotnym osobom z demencją

fot. www.mario-project.euWedług WHO demencja jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i utraty samodzielności wśród osób starszych na całym świecie - cierpi na nią około 50 milionów osób, a co roku odnotowuje się prawie 10 milionów nowych przypadków. Najczęściej występuje choroba Alzheimera, która odpowiada za około 60-80% przypadków demencji.

więcej »

Dzień Opiekuna Osób Starszych: darmowe konsultacje dla opiekujących się seniorami

Fot. materiały prasowePielęgniarki, opiekunowie medyczni – wszyscy oni mają swoje święto. Jednak jest jeszcze jedna grupa ludzi, o których mówi się niewiele, a ich poświęcenie oraz wkład w życie seniorów jest nieoceniony. Stąd pomysł, by 15 maja obchodzić ogólnopolski Dzień Opiekuna Osób Starszych. Tego dnia Akademia Opiekunów oferować będzie darmowe konsultacje dla wszystkich zainteresowanych.

więcej »

Zabraknie pielęgniarek do opieki nad seniorami?

Fot.  Monkey Business - Fotolia.comDo 2030 roku liczba osób dotkniętych demencją przekroczy 75,5 mln, a w 2050 może ich być ponad 135 mln – podaje WHO. Razem z szybko starzejącym się społeczeństwem statystyki te stanowią poważne wyzwanie dla służby zdrowia. W opiece nad seniorami wspomóc rodzinę może wyszkolony zespół pielęgniarek i pielęgniarzy, w Polsce jednak jest problem z ich dostępnością. Jeśli nie zasili nas grupa młodych osób, to seniorzy będą pozbawieni profesjonalnej opieki – przestrzegają przedstawiciele zawodu.

więcej »

Jak dobrać sprzęt rehabilitacyjny?

Fot. tatomm - Fotolia.comKażdy przypadek niepełnosprawności jest inny, dlatego rynek obfituje w różnorodne przyrządy i urządzenia rehabilitacyjne, posiadające niezliczoną ilość funkcji. Podczas wybierania sprzętu, który ma nam pomóc w osiągnięciu sprawności lub ułatwić codzienne funkcjonowanie należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

więcej »

Ruszył Senior+ edycja 2018

Fot. Robert Kneschke - Fotolia.comZwiększenie aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym poprzez rozbudowę sieci dziennych domów i klubów dla osób starszych – to główny cel skierowanego do jednostek samorządu terytorialnego programu „Senior+”. Na realizację programu w 2018 roku rząd zaplanował rekordowo wysoką kwotę – aż 80 mln złotych. Dziś ruszyła edycja 2018 programu.

więcej »

Pacjenci z lekarzami i urzędnikami rozmawiają poprzez media

©  Rido - Fotolia.comMedia odgrywają coraz większą rolę w kształtowaniu polityki zdrowotnej. Wskazują błędy w systemie i podpowiadają rozwiązania. Mogą być też rzecznikiem pacjentów, zwłaszcza w kontaktach z urzędnikami. To dzięki pośrednictwu mediów chorzy często otrzymują dostęp do nowoczesnych leków i terapii. Innym problemem komunikacyjnym w służbie zdrowia są relacje na linii pacjent–lekarz. Zmiana podejścia obu stron mogłaby przynieść lepsze efekty w postaci bardziej skutecznego leczenia.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]


Polecamy Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Kobiety.net.pl Pola Nadziei Kosciol.pl Oferty pracy