Strona głównaOpiekaBadania wskazują na brak dostatecznej opieki nad seniorami

Badania wskazują na brak dostatecznej opieki nad seniorami

Nowe badania europejskie wskazują, że wielu pacjentów w wieku 75 i więcej lat nie ma dostępu do leczenia, które jest im niezbędne, by obniżyć ryzyko wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej (CVD).
Badania wskazują na brak dostatecznej opieki nad seniorami

W artykule opublikowanym w czasopiśmie British Medical Journal zespół z Wlk. Brytanii informuje, że wraz z postępującym starzeniem się, wzrost użycia leków zapisywanych na receptę może zredukować upośledzenia i wydłużyć dalsze życie w zdrowiu. Leki, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi (przeciwnadciśnieniowe) i poziom (statyny) są bezpieczne i skuteczne, aczkolwiek wiele aktualnych wytycznych w zakresie profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych koncentruje się wyłącznie na osobach z przedziału wiekowego 40 - 74.

Choroby sercowo-naczyniowe, takie jak udary i niewydolność krążenia są jednymi z największych zabójców na świecie, a wedle Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niemal 23,6 mln osób umrze z ich powodu do roku 2030.

Zespół z Uniwersytetu w Birmingham i Uniwersytetu Oksfordzkiego przebadał 36.679 pacjentów w wieku od 40 lat leczonych w 19 przychodniach ogólnych w regionie West Midlands, opierając się na wynikach wcześniejszych prac, które wskazują, że maleje prawdopodobieństwo objęcia chorych opieką profilaktyczną im stają się starsi, mimo faktu, że ryzyko zapadnięcia na chorobę sercowo-naczyniową wzrasta z wiekiem w postępie geometrycznym.

Celem było ustalenie, czy wiek i płeć mają wpływ na zapisywanie leków i statyn. Kiedy rozpoczynano badania żaden z pacjentów nie miał kartoteki z historią choroby sercowo-naczyniowej.

W toku prac ustalono, że prawdopodobieństwo zastosowania leczenia przeciwnadciśnieniowego wzrastało co pięć lat i zaczynało spadać po osiągnięciu wieku 85 lat. Pacjenci w wieku od 75 lat zażywali najwięcej leków (56%), a w przypadku kobiet prawdopodobieństwo przyjmowania leków przeciwnadciśnieniowych było o 10% wyższe niż wśród mężczyzn.

Prawdopodobieństwo zażywania również wzrastało w pięcioletnich przedziałach, malejąc również co pięć lat po ukończeniu 75 lat. Statyny zażywało 23% wszystkich pacjentów w wieku od 75 lat. Największą ich ilość odnotowano w przedziale wiekowym 70 - 74.

Kobiety z przedziału wiekowego 65 - 69 oraz 75 - 79 miały o 5% większe szanse na otrzymanie recepty niż mężczyźni, którzy z kolei częściej otrzymywali receptę w wieku poniżej 60 lat.

Przeprowadzone w 2008 r. badania wykazały, że terapia przeciwnadciśnieniowa osób powyżej 80 roku życia obniża ryzyko zapadnięcia na chorobę sercowo-naczyniową. Chociaż dowody na dobroczynny wpływ leczenia statynami na osoby starsze są mniej jednoznaczne, gdyż nie przeprowadzono jeszcze prób w tym segmencie wiekowym, autorzy raportu twierdzą, że nie ma żadnych przesłanek sugerujących, aby przepisywanie statyn starszym pacjentom wyrządzało jakiekolwiek szkody.

Implikacje tych badań są takie, że osoby starsze nie powinny być pomijane przy przepisywaniu leków zapobiegających chorobom sercowo-naczyniowym. Naukowcy sugerują, że wytyczne powinny zostać zmodyfikowane, a prace badawcze w przyszłości winny położyć nacisk na stosowanie terapii statynami wśród osób w wieku od 80 lat. Twierdzą również, że leczenie tymi farmaceutykami osób w wieku powyżej 75 lat byłoby krokiem w odpowiednim kierunku.

Więcej informacji:

British Medical Journal:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy