Strona głównaOpiekaBliskość śmierci - grupy wsparcia poprawiają jakość życia chorych

Bliskość śmierci - grupy wsparcia poprawiają jakość życia chorych

Pacjenci u schyłku życia mogą doświadczyć znaczącego złagodzenia objawów depresji i poprawy duchowego samopoczucia dzięki uczestnictwu w grupie wsparcia.
Bliskość śmierci - grupy wsparcia poprawiają jakość życia chorych [fot.  Sabine van Erp from Pixabay]
- Pacjenci z poważnymi schorzeniami często cierpią na problemy psychiczne, duchowe, a także mają kłopoty relacjach z innymi, z czym opieka zdrowotna nie radzi sobie odpowiednio - mówi prof. Douglas Miller z Uniwersytetu Medycznego w Indianie. Osoby stojące w obliczu mogą zmagać się z wieloma rozterkami: duchową (Jaki był sens mojego życia? Dokąd pójdę w życiu pozagrobowym?), społeczną (Jak moja choroba wpływa na moją rodzinę? Jak moja rodzina poradzi sobie z różnymi sprawami po mojej śmierci? ) i emocjonalnymi (, depresja i zaprzeczenie).

W ramach badań osoby z poważnymi schorzeniami, u których prawdopodobieństwo przeżycia kolejnych dwóch lat było bardzo niskie, podzielono na trzy grupy. Pierwszą stanowili pacjenci chorzy na nowotwory, zagrażające życiu choroby serca, płuc czy cukrzycę. Do drugiej włączono seniorów ze słabością geriatryczną, której towarzyszyła poważna choroba. Trzecią grupę tworzyły osoby cierpiące na choroby związane z HIV/AIDS.

Część pacjentów przydzielono do grup wsparcia, które spotykały się co miesiąc, stopniowo omawiając coraz trudniejsze i stanowiące wyzwanie kwestie. Poruszano takie tematy, jak: rozpoznawanie i wyrażanie potrzeb, uczuć i emocji, kontrola objawów, dobre życie w czasie choroby, relacje intymne, potrzeby duchowe, planowanie i podejmowanie decyzji na koniec życia, nadzieja oraz wdzięczność oraz spuścizna.

Jak się okazało, takie spotkania pomogły poprawić stan emocjonalny pacjentów. - Udało nam się złagodzić objawy i zmniejszyć lęk przed , co doprowadziło do poprawy duchowego dobrostanu uczestników grup wsparcia - mówi prof. Miller. - To obiecujące podejście, trzeba jednak włożyć wiele pracy, aby w pełni zaspokoić potrzeby pacjentów w tym najtrudniejszym momencie ich życia - dodaje.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy