Strona głównaOpiekaOpieka nad schorowaną czy starszą osobą nie musi wiązać się z depresją

Opieka nad schorowaną czy starszą osobą nie musi wiązać się z depresją

Bycie opiekunem starzejącego się rodzica lub współmałżonka może być stresujące, ale eksperci z Uniwersytetu Teksasu w Austin kwestionują pogląd, że sprawowanie opieki oznacza zwiększenie ryzyka depresji.
Opieka nad schorowaną czy starszą osobą nie musi wiązać się z depresją
Depresja u opiekunów osób dorosłych jest najczęściej spowodowana poważnymi problemami zdrowotnymi bliskiej osoby, ale samo bycie opiekunem wiąże się z mniejszą liczbą objawów .

- Dziesiątki badań na ten temat pokazują, że bycie opiekunem ma swoje pozytywne i negatywne aspekty - stwierdza Sae Hwang Han z Uniwersytetu Teksasu.

- Powszechnie przyjmuje się, że negatywne aspekty znacznie przeważają nad pozytywami i opieka jest chronicznym czynnikiem oraz przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia i samopoczucia. Jednak dowody nie zawsze to potwierdzają wskazuje Han.

Ostatnie testy pokazały, że opiekunowie żyją dłużej niż osoby niesprawujące opieki i że wielu opiekunów opisuje swoje zajęcie jako pozytywne doświadczenie, które nadaje im znaczenie i cel.

- Fakt, że ukochana osoba doświadcza w późniejszym życiu poważnych problemów zdrowotnych, sam w sobie jest bardzo przygnębiający. Nie jest zaskakujące, że wcześniejsze badania wykazały zwiększone ryzyko depresji u w porównaniu z osobami niesprawującymi opieki, które często nie mają poważnych problemów zdrowotnych w rodzinie. To mylące porównanie, tak samo jak mylące byłoby porównywanie stanu zdrowia osoby przechodzącej chemioterapię z osobą, która nie ma raka - zauważa Han.

Teraz monitorowano zdrowie osób w wieku powyżej 50 lat, które miały żyjącą matkę. Oceniono zmiany w ich zdrowiu psychicznym, gdy niektóre matki stawały się niepełnosprawne lub miały zaburzenia poznawcze, a dorosłe dzieci zostały opiekunami.

Jak odkryto, dorosłe dzieci popadały w coraz większą depresję w miarę pogarszania się stanu zdrowia ich matek, ale nie znaleziono dowodów na to, że bycie opiekunem samo w sobie nasilało objawy depresji.

- Odkryłem raczej, że opieka łagodziła stopień symptomów depresyjnych w odpowiedzi na problemy zdrowotne matek, co sugeruje, że możliwość pomagania bliskim może mieć wymiar ochronny - stwierdza Han.

Co więcej, u małżonków sprawujących opiekę nad swoimi partnerami zaobserwowano podobne skutki.

Podkreślając znaczenie wsparcia społecznego i politycznego opiekunów, Han wskazuje równocześnie, że sprawowanie opieki nie musi być źródłem lęku i depresji.

- Nie ma wątpliwości, że opieka może być bardzo stresującym doświadczeniem. Jednakże niektóre stresujące doświadczenia sprawiają, że stajesz się bardziej odporny/a i możesz się rozwijać - wyjaśnia Han.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy