Strona głównaOpiekaJak osłabienie funkcji zmysłów wpływa na codzienne życie seniorów

Jak osłabienie funkcji zmysłów wpływa na codzienne życie seniorów

Jeśli chodzi o zmysły, zaburzenie wzroku i słuchu, zwłaszcza jednoczesne, może mieć silny wpływ na zdrowie osób starszych. Problemy te są związane z ograniczeniami w funkcjonowaniu fizycznym i codziennych czynnościach, a także sprzyjają izolacji społecznej, pogorszeniu funkcji poznawczych, depresji i kiepskiej ocenie samoocena stanu zdrowia, jak również trudnościom w komunikacji, a nawet przedwczesnej śmierci.
Jak osłabienie funkcji zmysłów wpływa na codzienne życie seniorów [fot. Alexa from Pixabay]
- Sprawdziliśmy, w jaki sposób zaburzenie wzroku i słuchu wpływa na oczekiwaną długość życia i zdrowie wśród osób starszych. Chcieliśmy określić, jak upośledzenia te oddziałują na oczekiwany stan zdrowia, biorąc pod uwagę funkcje fizyczne i zdolność do wykonywania codziennych czynności - mówi dr Rahul Malhotra, współautor badań.

Naukowcy poprosili uczestników o ocenę własnych i . Aby określić sprawność fizyczną, uczestnicy podali, czy mieli problemy z zadaniami takimi, jak przejście 200-300 metrów, wchodzenie po dziesięciu stopniach bez odpoczynku, czy podnoszenie rąk nad głowę. Podali też, czy mogą się samodzielnie kąpać, ubierać, jeść, wykonywać prace domowe, przyjmować leki lub korzystać z transportu publicznego.

Odkryto, że osoby po sześćdziesiątce z jednym lub dwoma zaburzeniami wzroku i słuchu muszą liczyć się z dłuższymi ograniczeniami sprawności fizycznej, a także problemami z wykonywaniem codziennych czynności.
Osoby z wadami słuchu i wzroku odznaczały się najbardziej znaczącym skróceniem oczekiwanej długości życia. Przykładowo, osoby po sześćdziesiątce z zaburzeniami obu wspomnianych zmysłów cechowały się o około cztery lata krótszym życiem niż pozostali, jak również o trzy lata dłuższym okresem ograniczeniem sprawności fizycznej.

- Problemy ze wzrokiem i słuchem są często postrzegane jako niekomfortowy, ale nieistotny element starzenia się i w wielu przypadkach pozostają niewykryte lub nieleczone. Tymczasem szybkie wykrywanie i sprawne leczenie zaburzeń wzroku i słuchu jest kluczem do poprawy osób starszych - wyjaśnia profesor Patrick Casey, współautor badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć