Strona głównaOpiekaTai Chi na siedząco - poprawia sprawność u pacjentów po udarze

Tai Chi na siedząco - poprawia sprawność u pacjentów po udarze

Osoby po udarze, które ćwiczyły Tai Chi na siedząco, po trzech miesiącach wykazały taką samą lub większą poprawę siły dłoni i ramion, zakresu ruchu ramion, kontroli równowagi, objawów depresji i radzenia sobie z codziennymi czynnościami, w porównaniu do osób, które podjęły standardową rehabilitację po udarze.
Tai Chi na siedząco - poprawia sprawność u pacjentów po udarze [fot. Ron from Pixabay]
Wytyczne American Heart Association dotyczące wczesnego leczenia pacjentów z ostrym niedokrwiennym zalecają rozpoczęcie rehabilitacji w ciągu siedmiu dni po zdarzeniu i kontynuowanie jej przez okres do sześciu miesięcy. Jednak wielu pacjentów rezygnuje z terapii rehabilitacyjnej, ponieważ brakuje im stabilności fizycznej lub nie są w stanie w pełni korzystać z rąk. Tymczasem m. in. joga i Tai Chi, także wykonywane jedynie w pozycji siedzącej, poprawiają jakość życia i zdrowie psychiczne i zmniejszają strach przed upadkiem.

Tai Chi, tradycyjna chińska sztuka walki, składa się z serii powolnych, ostrożnych ruchów dłoni, ramion, szyi, nóg i tułowia, połączonych z głębokim oddychaniem. Opracowano także zestaw ćwiczeń Tai Chi w pozycji siedzącej dla osób, które niedawno przeszły udar niedokrwienny mózgu i doświadczyły osłabienia dłoni i ramion lub częściowego paraliżu.

- ma długą historię w Chinach. Dostosowaliśmy ruchy charakterystyczne dla tej sztuki do osób z osłabieniem lub częściowym paraliżem kończyn - mówi dr Jie Zhao z Uniwersytetu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w Yunnan w Chinach.
Do badań zaproszono 160 osób (średnia wieku 63 lata), którzy przeszli pierwszy udar niedokrwienny w ciągu sześciu miesięcy od rozpoczęcia testów i ciągle mogli poruszać co najmniej jednym ramieniem. Połowa wzięła udział w programie ćwiczenia Tai Chi na siedząco, a druga połowa stanowiła grupę kontrolną, która wykonywała standardowe ćwiczenia rehabilitacyjne po udarze.

Uczestnicy grupy Tai Chi w pozycji siedzącej wzięli udział w tygodniowym treningu indywidualnym pod okiem instruktora podczas pobytu w szpitalu oraz obejrzeli film instruktażowy, na podstawie którego mieli ćwiczyć w domu przez trzy dni w tygodniu przez 11 tygodni. Grupa kontrolna otrzymała film zawierający standardowe ćwiczenia, które można było wykonywać w domu przez 12 tygodni.

Jak się okazało:
  • Osoby z grupy Tai Chi praktykowanego w pozycji siedzącej miały lepszą funkcję dłoni i ramion oraz lepszą kontrolę równowagi w pozycji siedzącej w porównaniu do ludzi po standardowej grupie rehabilitacji
  • Pacjenci ćwiczący Tai Chi na siedząco deklarowali znaczną redukcję objawów , lepszy zakres ruchu ramion i wykazali istotną poprawę w codziennych czynnościach i jakości życia w porównaniu z grupą kontrolną
  • Ponad połowa osób a grupy Tai Chi kontynuowała ćwiczenia po 12-tygodniowej interwencji. Poprawa wspomnianych wskaźników ciągle rosła podczas 4-tygodniowego okresu monitorowania pacjentów.
- Tai Chi w pozycji siedzącej można ćwiczyć na krześle lub wózku inwalidzkim i jest to bardzo wygodne, ponieważ można praktykować w domu. Taki trening nic nie kosztuje i nie wymaga żadnego specjalnego sprzętu ani poświęcenia czasu na podróże - zauważa Zhao.
Ta praktyka pomaga w komunikacji na linii umysł-ciało i jest skuteczną metodą poprawy równowagi, koordynacji, siły i elastyczności, szczególnie u osób po udarze z osłabieniem rąk i ramion lub częściowym paraliżem.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy