Strona głównaOpiekaNiepokojące brytyjskie statystyki: zimą seniorzy szczególnie samotni i bez pomocy

Niepokojące brytyjskie statystyki: zimą seniorzy szczególnie samotni i bez pomocy

Wielu starszych ludzi za jedyne towarzystwo ma telewizor, nie zna swoich sąsiadów i nie może liczyć na pomoc adekwatną do swoich potrzeb - sytuacja seniorów jest nie do pozazdroszczenia, alarmuje Age UK.
Niepokojące brytyjskie statystyki: zimą seniorzy szczególnie samotni i bez pomocy Ponad połowa wszystkich starszych osób uważa telewizor za swego głównego „kompana". Ponad 3,5 miliony (35 proc.) osób w wieku 65 + jest zaniepokojonych co do utrzymania odpowiedniej temperatury w swoim domu. Więcej niż 2 miliony seniorów (21 proc.) martwi się tym, że nie jest w stanie samodzielnie wyjść z mieszkania.

to szczególnie trudny okres dla ludzi w starszym wieku. Jak wynika z szacunków Age UK, nawet 25 tysięcy seniorów może umrzeć tej z powodu chłodu. To 200 możliwych do zapobieżenia zgonów dziennie.

W okresie zimowym starszych jest zintensyfikowana, co niekorzystnie wpływa na fizyczne i psychiczne samopoczucie seniorów, a i niektóre badania dowodzą, że osamotnienie może być tak groźne dla zdrowia, jak czy palenie tytoniu.

Chłodniejsza pogoda niesie ze sobą ogromny wzrost ryzyka rozwoju problemów zdrowotnych często trapiących osoby starsze, w tym zawału serca, mózgu, chorób układu oddechowego, zapalenia płuc i .

Emeryci i renciści są coraz bardziej zaniepokojeni możliwością bycia odciętymi od świata w okresie zimowym. Nie jest to bezzasadne biorąc pod uwagę fakt, że 7 proc. osób powyżej 65 roku życia nie zna swoich sąsiadów. Na pytanie, dlaczego tego nie zmieniają i nie przedstawią się sąsiadom, odpowiadają, że nie chcą się narzucać.

Według Age UK 700 tysięcy brytyjskich seniorów mówi, że są samotni zawsze lub często. 17 proc. kontaktuje się z rodziną, przyjaciółmi lub sąsiadami rzadziej niż raz w tygodniu.

3,5 miliony ludzi starszych nie otrzymuje pomocy, odpowiedniego wsparcia lub nie może liczyć na dostatecznie częste towarzystwo innych ludzi.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy