Strona głównaOpiekaDemencja - kiedy starsi ludzie stają się dziećmi

Demencja - kiedy starsi ludzie stają się dziećmi

Liczby są alarmujące: już ponad milion osób w Niemczech cierpi na demencję i liczba ta z każdym rokiem jest większa. Większość pacjentów mieszka z rodzinami, ale kiedy pamięć krótkotrwała stopniowo zanika, a osobowość bliskiej osoby zupełnie się zmienia, dla członków rodziny jest to bardzo obciążające. Nie tylko psychicznie, taka sytuacja zazwyczaj mocno obciąża także domowy budżet.
Demencja - kiedy starsi ludzie stają się dziećmi [© Alexey Klementiev - Fotolia.com] Fotel na kółkach stoi na środku w malutkiego pokoju, między sofą, regałem i stołem jadalnym. W pomieszczeniu unosi się zapach gotowanego obiadu i środków dezynfekujących. Pan Riedel przesuwa na właściwe miejsce poduszkę. „Fotel na kółkach mojej żony jest zniszczony, ma połamane osie. Ten, który teraz mamy, jest za szeroki” – mówi. Nie można nim przejechać ani do sypialni, ani do łazienki, więc 75 – letni mężczyzna przenosi tam swoją żonę na rękach. Ilse Riedel od ośmiu lat cierpi na demencję. Początkowo były to drobnostki, ale teraz świat i ludzie stali się jej całkowicie obcy. Ona im też. Od czasu, kiedy przeszła udar, dawniej tak bardzo kochająca życie kobieta jest praktycznie niezdolna do samodzielnego poruszania się i nie może już mówić.

Ilse Riedel ma już niewiele wspólnego z promieniejącą, opaloną damą na zdjęciu stojącym w pokoju. Blada, z przymkniętymi oczyma, leży w specjalnym łóżku w sypialni. 60 – metrowe mieszkanie w berlińskiej dzielnicy Pankow jest wręcz zapchane sprzętem, krzesłem ułatwiającym codzienną toaletę, specjalnym dźwigiem umożliwiającym kąpiel w wannie i chodzikiem.

Pan Riedel od pół roku otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 1890 euro. Z tego opłaca pielęgniarkę, która przychodzi dwa razy dziennie, by umyć jego żonę. Prócz tego regularnie odwiedza ich ktoś ze stowarzyszenia chorych na chorobę Alzheimera, by posłuchać z chorą muzyki, poczytać jej na głos albo próbować z nią przejść choćby kilka metrów. Kiedy pieniądze z zasiłku się kończą, pan Riedel płaci za wszystko z własnej renty. Pod koniec miesiąca nie zostaje mu w kieszeni zbyt wiele.

W ubiegłym roku w Niemczech znacznie wzrosła liczba osób otrzymujących zasiłki pielęgnacyjne. Osoby chore, które są pielęgnowane w domu, dostają teraz 200 euro miesięcznie więcej. Opiekujący się nimi krewni mogą otrzymać nawet półroczny urlop okolicznościowy, ale jest on niestety bezpłatny. Coraz głośniej mówi się więc o konieczności zmiany przepisów na takie, które pomogłyby członkom rodzin chorych w ich codziennych zmaganiach.

Na podstawie tagesschau.de

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy