Strona głównaOpiekaGdy opiekujesz się chorym, pomyśl również o sobie...

Gdy opiekujesz się chorym, pomyśl również o sobie...

82% Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że opiekun osoby przewlekle chorej (rodzina, bliscy) potrzebuje wsparcia w takim samym stopniu co pacjent - wynika z raportu kampanii Pozwól na wsparcie zrealizowanego na zlecenie firmy Actavis Polska. Także eksperci wskazują na konieczność zwrócenia uwagi na kondycję psychiczną opiekunów, od której zależy również dobre samopoczucie chorego.
Gdy opiekujesz się chorym, pomyśl również o sobie... , podzielając cierpienie i lęk osób przewlekle chorych, doświadczają wielu trudnych, stresujących sytuacji. Dlatego należy wiedzieć, gdzie szukać wsparcia i w jaki sposób możemy pomóc sobie w tych trudnych chwilach.

Nie pozwól, by lęk zapanował nad Twoim życiem!

Opiekując się chorym, należy wiedzieć, w jaki sposób zadbać o własny komfort psychiczny. Dzięki temu można lepiej funkcjonować na co dzień, co pomoże zarówno samemu opiekunowi jak i osobie chorej. Oto kilka wskazówek, jak zadbać o siebie:
 • Nie zamykaj się w czterech ścianach. W chwilach zwątpienia i słabości zmiana otoczenia i kontakt ze znajomymi pomoże Ci uspokoić myśli i spojrzeć na sytuację z nowej perspektywy.
 • Nie bój się prosić o pomoc. Zobacz, kto i w czym może Ci pomóc. Czasami najprostsze czynności, takie jak zakupy, dobrze jest powierzyć drugiej osobie. Im więcej osób wokół Ciebie, tym łatwiej rozdzielić zadania.
 • Nie rezygnuj ze swoich potrzeb. Zweryfikuj swoje najpilniejsze potrzeby i spróbuj je zaspokoić w takim zakresie, w jakim jest to możliwe w danym momencie. Będziesz spokojniejszy, jeśli podczas realizowania swoich zajęć znajdziesz zaufaną osobę, która w tym czasie spędzi czas z chorym.
 • Dbaj o siebie! Bardziej pomożesz osobie bliskiej wówczas, gdy będziesz miał więcej siły i energii do działania. Dbałość o własne zdrowie, nierezygnowanie z przyjemności, uczestnictwo w ulubionych zajęciach, nie są „zdradą" wobec osoby chorej.
 • Dziel się swoimi przeżyciami. Czasami łatwiej jest zaakceptować pewne zachowania, uczucia, emocje podczas rozmowy z osobami, które znalazły się w podobnej sytuacji. Korzyści może przynieść uczestnictwo w stowarzyszeniach czy grupach wsparcia dla opiekunów osób chorujących.
- Choroba bliskiej nam osoby wpływa niemalże na każdą sferę życia i może zmieniać dotychczasowe relacje z otoczeniem. Jest to sytuacja bardzo stresująca dla wszystkich. Nie zawsze wiemy, jak się zachować i co robić, aby pomóc choremu. Przede wszystkim osoby wspierające przewlekle chorego muszą uświadomić sobie, że mają prawo do przeżywania silnych emocji, takich jak złość czy gniew. Naturalne jest uczucie zmęczenia, a często nawet bezradności. Najważniejsze, aby w takiej sytuacji nie zamykać się w sobie. Pamiętajmy, że chory widzi frustrację swoich bliskich. Dużo łatwiej będzie nam, jeśli poszukamy pomocy na zewnątrz. Jednym może pomóc rozmowa ze specjalistą a dla innych ukojeniem stanie się kontakt z przyjaciółmi. Opiekunowie nie mogą być skoncentrowani wyłącznie na osobie chorej i na jej leczeniu. Aby zajmować się chorym, muszą również zadbać o siebie - mówi mgr Monika Stepnowska, psycholog, ekspert kampanii Pozwól na wsparcie.
Rozmawiaj ze specjalistą

Często jedną z pierwszych osób, z którą kontaktujesz się po zdiagnozowaniu choroby u Twojego bliskiego, jest lekarz. O tej nowej, trudnej dla Was sytuacji, możesz porozmawiać również z , którego warto poszukać np. w pobliskiej poradni. Spróbuj traktować lekarza i psychologa jak partnerów, z którymi wspólnie walczycie o powrót do zdrowia chorego. Dodatkowo, rozmowa ze specjalistą pomoże Ci w wypowiedzeniu na głos ukrywanych myśli, opisaniu emocji i w zdefiniowaniu potrzeb. Dzięki wsparciu psychologicznemu:
 • Poznasz sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami,
 • Usłyszysz, jak konstruktywnie wspierać i być wspieranym,
 • Dowiesz się, jak komunikować się z chorym i jak rozmawiać o problemie,
 • Otrzymasz wskazówki na temat tego, jak interpretować reakcje chorego, rozpoznać jego potrzeby.
Ogólnopolska kampania edukacyjna dla pacjentów i opiekunów osób przewlekle chorych Pozwól na wsparcie to działania skierowane do ogółu społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów z , metabolicznymi, onkologicznymi i psychicznymi oraz opiekunów osób przewlekle chorych. Jej celem jest udzielenie wsparcia pacjentom i ich opiekunom tak, aby mogli współpracować z lekarzami specjalistami w walce o życie i powrót do zdrowia swój i swoich bliskich.
W ramach kampanii będą prowadzone działania o charakterze edukacyjno-informacyjnym o zasięgu ogólnopolskim obejmujące m.in.: przedstawienie wyników badania opinii publicznej „Wiedza Polaków na temat wsparcia osób przewlekle chorych i ich rodzin", przygotowanie i udostępnienie poradnika edukacyjnego na temat wsparcia dla pacjentów i opiekunów osób przewlekle chorych, prowadzenie strony internetowej.


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 20:51:06, 29-05-2012 Jolusia

  opiekuję się chorym mężem od 10 lat......nie jest to wcale łatwe....artykuł godny polecenia...
 • 21:05:38, 29-05-2012 Mar-Basia

  Doskonaly artykul.
 • 21:25:27, 29-05-2012 eledand

  Każdemu współczuję kto ma taką sytuację w Domu nie jest łatwo a dowiedzieć się skąd i kogo można prosić o pomoc to przerasta naszych Urzędników.Czyli tzw:spokojna głowa zza biurka.
  Wiele razy my chorzy Emeryci dowiadujemy się od samych chorych co gdzie załatwić i do jakich drzwi pukać.
  Może temat rozwinie się bardziej ja będę zaglądać.Pozdrawiam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Aktywni 50+
 • Kosciol.pl
 • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
 • Pola Nadziei
 • Oferty pracy