Strona głównaOpiekaInteligentny dom dla pacjentów z demencją

Inteligentny dom dla pacjentów z demencją

Brytyjscy naukowcy opracowali inteligentny dom, mający pomóc pacjentom z demencją, budowla wykorzystuje współczesną technologię do monitorowania aktywności mieszkańca i informuje odpowiednie służby w przypadku, gdy pojawiłby się jakiś problem.
Eksperci z Bath Institute of Medical Engineering, mając na uwadze zanik pamięci nierzadko występujący u osób starszych, chcieli zaprojektować system, który pozwoli seniorom dłużej pozostać we własnym mieszkaniu i nie przeprowadzać się do domów opieki.

Demencja to postępująca dysfunkcja mózgu, która prowadzi do kłopotów z wykonywaniem zwykłych, codziennych czynności, nierzadko jej konsekwencją jest konieczność całodobowej opieki nad pacjentem. Objawy demencji to zanik pamięci (chory pamięta zdarzenia sprzed dziesięciu lat, ale nie pamięta czy zakręcił kran, bądź czy zostawił włączoną kuchenkę gazową), kłopoty z koncentracją, dezorientacja, osłabienie funkcji językowych, trudności w przyswajaniu nowych informacji.

Dom zawierający system wspomagający pacjentów z demencją zawiera m. in. czujnik informujący czy drzwi zostały na noc zamknięte, czy kurki są zakręcone, jeśli nie wywoływany jest za pomocą wiadomości głosowej mieszkaniec, w przypadku, gdy nie odpowiada, następuje automatyczne zakręcenie wody. Sensory umieszczone pod łóżkiem rejestrują czy pacjent znajduje się w nim, czy spaceruje po domu. W noc, w przypadku, gdy pacjent pozostaje dłużej poza łóżkiem włącza się wiadomość głosowa, by położył się spać.

Twórcy projektu zauważyli, że chorzy lepiej reagowali na wiadomości wypowiadane znajomym głosem. Ich głównym celem było stworzenie systemu pozwalającego osobom z demencjom na pozostanie we własnych domach, projekt na razie jest w fazie testowej.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy