Strona głównaOpiekaLabradory pomagają niewidomym

Labradory pomagają niewidomym

Już po raz trzeci w Poznaniu odbyło się uroczyste przekazanie szczeniąt rasy labrador w ramach programu „Pomóżmy razem”. Po odpowiednich szkoleniach prowadzonych przez Fundację Labrador psy te będą pomagać w pokonywaniu przeszkód osobom niewidomym.
Od 2006 roku organizatorzy programu „Pomóżmy razem” starają się uświadamiać, jak ważną rolę w życiu osób niepełnosprawnych pełnią psy asystujące. Jednym z takich psów jest przewodnik osoby niewidomej, który nie tylko jest przyjacielem niewidomego, ale także zastępuje mu oczy: pomaga wsiąść do autobusu, wskazuje schody, drzwi, krawężniki.

Dane liczbowe pokazują, jak dużo jeszcze musimy zrobić, aby dorównać innym krajom europejskim pod względem liczby psów szkolonych dla osób niewidomych. Rocznie w Polsce szkolonych jest ich tylko… dziesięć. W Polskim Związku Niewidomych na 5 000 całkowicie niewidomych przypada ok. 120 psów, podczas gdy np. w Wielkiej Brytanii pracuje 7,5 tys. psów przewodników.

Aby przyczynić się do zmiany obecnej sytuacji w naszym kraju, poznańska Fundacja Labrador Pies Przewodnik, przystąpiła do koalicji „Pomóżmy razem”, by wspólnie z pozostałymi organizacjami uświadamiać społeczeństwu rolę psa wspierającego osobę niepełnosprawną oraz zwiększać liczbę dobrze wyszkolonych czworonogów. W akcję zaangażował się także producent marki Velvet, której ambasadorem jest mały biszkoptowy labrador. To właśnie ze sprzedaży produktów Velvet oznaczonych logotypem programu „Pomóżmy razem” zaangażowane do programu organizacje już od 2006 roku otrzymują biszkoptowe pieski oraz fundusze na ich szkolenie i utrzymanie.

Według specjalistów poruszająca się z psem osoba niewidoma w mniejszym stopniu korzysta z białej laski, która pełni raczej funkcję sygnalizacyjną, a tylko doraźnie ochronną i orientacyjną. Jej rolę przejmuje pies, co oczywiście nie zwalnia osoby niewidomej z obowiązku kontrolowania trasy, musi się więc ona wykazać świetnym słuchem, by móc np. zlokalizować ulicę, zanim pies zatrzyma się przed krawężnikiem i ustalić odpowiedni moment do jej przekroczenia.

Jedną z gałęzi działań programu „Pomóżmy razem” jest także pomoc osobom, które już posiadają odpowiednio przeszkolonego psa, ale bardzo często na swojej drodze spotykają barierę w postaci zakazów wchodzenia ze swoim psim opiekunem do sklepów, urzędów, banków itp.

Aby poprawić ich sytuację w 2007 roku zainicjowana została ogólnopolska akcja „Miejsce przyjazne psom asystującym”. Jej organizatorzy zachęcają kolejne instytucje do zaakceptowania psów towarzyszących niepełnosprawnym i oznaczenia swoich obiektów naklejką „Miejsce przyjazne psom asystującym”. Aby działania przyniosły jak najlepsze efekty, organizatorzy akcji rozesłali propozycję przyłączenia się do akcji przedstawicielom ponad 200 firm, w tym galerii handlowych, sklepów wielkopowierzchniowych, banków oraz szkół wyższych z całego kraju. Na ich apel pozytywnie odpowiedziało już ponad 50 firm.

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy