Strona głównaOpiekaNa ile dobra jest opieka zdrowotna w UE?

Na ile dobra jest opieka zdrowotna w UE?

Unia Europejska wspiera nowe badania nad jakością systemów opieki zdrowotnej w państwach członkowskich. Badania warte 3,99 mln EUR zostaną najpierw przeprowadzone w 7 państwach unijnych, a następnie w trakcie 4-letniego projektu obejmą kolejne państwa.
Projekt EUROHOPE (Wyniki, sprawność i efektywność europejskiej opieki zdrowotnej) otrzymał 3 mln EUR dofinansowania z tematu "Zdrowie" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE, a jego koordynatorem jest Centrum Zdrowia i Ekonomii Społecznej przy fińskim Narodowym Instytucie Zdrowia i Dobrobytu (THL).

W 2007 r. Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Konsumentów przy Komisji Europejskiej (DG SANCO) zleciła sondaż obejmujący ponad 27.000 respondentów z państw członkowskich, aby ustalić zainteresowanie leczeniem w innych krajach unijnych (czyli zagraniczną opieką zdrowotną).

Ujawniły się zasadnicze różnice między państwami członkowskimi pod względem zadowolenia z opieki zdrowotnej dostępnej w kraju wśród osób, które stwierdziły, że nie chcą wyjeżdżać do innego państwa unijnego na leczenie. Ogółem 89% obywateli z 15 starych i 59% z nowych państw członkowskich stwierdziło, że są zadowoleni z leczenia, jakie mogą uzyskać w swoim kraju, co daje 30% różnicę.

Podczas gdy sondaż opierał się na wywiadach i pośrednio nawiązywał do zagadnień krajowych, projekt EUROHOPE zajmie się efektywnością systemów krajowych w bardziej kompleksowy sposób. Celem jest opracowanie metod, które będzie można wykorzystać do rutynowej oceny opieki zdrowotnej w UE oraz do doskonalenia obecnych standardów monitoringu.

Naukowcy wykorzystają konkretne metody mikroekonomiczne do oceny sprawności, jakości, wykorzystania zasobów oraz kosztów opieki zdrowotnej. Obszary te zostaną ocenione w zakresie leczenia pięciu kluczowych problemów dotyczących zdrowia publicznego i chorób: ostry zawał mięśnia sercowego, udar, złamanie biodra, nowotwór piersi i niska waga urodzeniowa wcześniaków.

Projekt EUROHOPE wykorzysta prace przygotowawcze, jakie zostały wykonane w ramach badań PERFECT (Sprawność, efektywność i koszty leczenia), aby przenieść prace prowadzone pierwotnie w Finlandii na szczebel europejski. W ramach projektu PERFECT, prowadzonego również przez THL, opracowano metodę oceny w celu określenia opłacalności opieki na podstawie informacji z rejestrów i stworzono bazę danych, aby porównać opłacalność opieki między szpitalami, okręgami, regionami i konkretnymi grupami.

Na podstawie tych danych oraz zestawienia dodatkowych informacji na temat oceny jakości życia, zadowolenia i oczekiwań pacjentów zespół oceni sprawność systemów opieki zdrowotnej w UE. Pierwsze siedem krajów, które będą oceniane jako pierwsze to Finlandia, Holandia, Norwegia, Szwecja, Węgry, Włochy i Wielka Brytania (Szkocja).

Naukowcy zbadają również powiązanie między wynikami a kosztami w europejskich państwach i regionach oraz między dostawcami, a także ocenią przyczyny potencjalnych różnic. Skoncentrują się na czynnikach związanych ze strategią, takich jak praktyki leczenia, stosowanie leków, technologia, czas oczekiwania, finansowanie i reformy.

Ostatecznie w ramach projektu EUROHOPE powstanie lista zaleceń dotyczących wskaźników, które powinny być rutynowo gromadzone i publikowane przez UE ze szczególnym uwzględnieniem wyników projektu pt. "Wskaźniki zdrowia Wspólnoty Europejskiej" (ECHI). Zespół liczy również na opracowanie metod, które będzie można wykorzystywać w międzynarodowych badaniach porównawczych systemów opieki zdrowotnej na podstawie danych z rejestrów.

Więcej informacji:
Narodowy Instytut Zdrowia i Dobrobytu:


Temat "Zdrowie" 7PR:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy