Strona głównaOpiekaNiedożywienie problemem polskich szpitali

Niedożywienie problemem polskich szpitali

Z analiz stanu odżywienia pacjentów, które zostały przeprowadzone przez Instytut Żywności i Żywienia wynika, że w chwili wypisu pacjenci mają niedobory masy ciała. Niedożywienie pojawia się po przyjęciu do szpitala u 30 procent prawidłowo odżywionych chorych, a u 70 procent pacjentów niedożywionych w chwili przyjęcia, ulega dalszemu pogłębieniu w czasie pobyt w szpitalu - pisze "Życie Warszawy".
Instytut Żywności i Żywienia alarmuje - przy wypisie ze szpitala u około połowy pacjentów stan odżywienia jest gorszy niż przy przyjęciu. U chorych stwierdzono również wyższe niedobory białkowe, witaminy C oraz kwasu foliowego. W związku z taką sytuacją Instytut opracował specjalne zalecenia w sprawie żywienia w szpitalach, które będą musiały wdrażać placówki medyczne.

Problem niedożywienia stwierdzony przez specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia nie jest jednak tylko polskim zmartwieniem. Już w 2001 roku Rada Europy powołała grupę ekspertów, które opracowała raport, w którym określono częstość, przyczyny oraz znaczenie niedożywienia w placówkach medycznych w Europie. Okazuje się, że przyczyną tego zjawiska jest odżywianie mniejsze od zapotrzebowania pacjentów. Niedożywienie pogłębia również głodzenie pacjentów podczas wykonywania badań i w okresie okołooperacyjnym, podawane leki oraz niesmaczna i niskokaloryczna dieta szpitalna.

Izabela Okrój-Hernik / Polska.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy