Strona głównaOpiekaOpieka na współmałżonkiem z demencją sprzyja osłabieniu pamięci u samego opiekuna

Opieka na współmałżonkiem z demencją sprzyja osłabieniu pamięci u samego opiekuna

Osoby, które opiekują się współmałżonkami z demencją, są sześć razy bardziej narażone na rozwój choroby zaburzającej pamięć niż te, których małżonkowie są wolni od tej choroby.
Opieka na współmałżonkiem z demencją sprzyja osłabieniu pamięci u samego opiekuna [fot. Siggy Nowak from Pixabay]
Zwiększone ryzyko, które naukowcy z Uniwersytet Johnsa Hopkinsa i innych uczelni odkryli wśród opiekunów, było podobne do posiadania wariantu genu, o którym wiadomo, że zwiększa podatność na .

Monitorowano ponad 1,2 tys. małżeństw w wieku powyżej 65 lat, w których kilkaset osób chorowało na demencję. Na początku badań uczestnicy wypełnili kwestionariusze, które pozwoliły ocenić ich stan poznawczy. Osoby, których współmałżonkowie chorowali na , były sześć razy bardziej narażone na rozwój choroby niż osoby bez chorego współmałżonka.

To zwiększone ryzyko jest porównywalne z ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera związanej z wariantem genu znanym jako APOE ε4. Taki ustalenia pozostawały w mocy nawet wtedy, gdy naukowcy uwzględnili inne czynniki, które mogą wpływać na ryzyko rozwoju demencji, w tym status społeczno-ekonomiczny.

Ponieważ współmałżonków pacjentów z demencją obserwowano wiele lat, wiadomo, że osłabienia , były rzeczywiste i trwałe. Odpowiedzialny może być za to stres związany z opieką, uważają eksperci, choć dokładny mechanizm takiej zależności nie jest znany.

- ma zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty. Jeśli możemy wzmocnić te pierwsze i osłabić te drugie, być może uda nam się zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji u opiekuna - mówi psychiatra prof. Peter Rabins.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy