Strona głównaOpiekaOpieka nad osobą starszą nadpobudliwą nerwowo

Opieka nad osobą starszą nadpobudliwą nerwowo

Podczas opieki nad osobami starszymi zdarzają się sytuacje, gdy trzeba zmierzyć się z nadpobudliwością podopiecznego. To zazwyczaj trudna konfrontacja. Jeśli poznamy mechanizmy takich zachowań i nauczymy się odpowiednio reagować - łatwiej nam będzie nad nimi zapanować.
©  Alexander Raths - Fotolia.comNerwowość, nadpobudliwość czy agresja, pojawiające się u osób w wieku starszym, często są po prostu objawem choroby. Z mniejszym lub większym ich nasileniem możemy się zetknąć w niemal wszystkich chorobach demencyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. Istotą tych schorzeń jest uszkodzenie mózgu, a co za tym idzie - znaczne, postępujące ograniczenie sprawności umysłowej i psychicznej. Wymienione reakcje nie wynikają zatem ze złej woli czy „trudnego charakteru". Chory manifestuje w ten sposób niezaspokojenie jakichś potrzeb albo zaistnienie sytuacji, z którą sobie nie radzi. Nie potrafi zakomunikować swego zaniepokojenia czy frustracji w inny sposób. Nie jest też w stanie racjonalnie ocenić ani uzasadnić swoich reakcji. Zrozumienie i zaakceptowanie tego faktu wydaje się kluczowe w postępowaniu z chorymi.

Przewidywać i zapobiegać

Im lepiej osoba sprawująca opiekę zna swojego podopiecznego, tym łatwiej jej będzie rozpoznać, jakie okoliczności wywołują w nim rozdrażnienie. Istotne jest też, aby porozumiewając się z chorym używać prostych, krótkich zdań. Ważne informacje należy powtórzyć, dając podopiecznemu jednocześnie czas na reakcję lub odpowiedź. Jeśli broni się przed wykonaniem jakiejś czynności - nie można robić tego na siłę ani tłumaczyć, że nie ma racji. Agresja rodzi agresję - ta zasada ma zastosowanie również w tej sytuacji. Lepszy efekt przyniesie odczekanie kilkunastu minut i ponowienie próby. Więcej zyskamy cierpliwością i pochwałami, aniżeli krytyką i przymuszaniem. Jeśli jesteśmy zadowoleni z reakcji chorego, warto to okazać za pomocą uśmiechu, dotyku czy słów.

Pomocne jest również wypełnienie dnia podopiecznemu i przestrzeganie codziennych, ustalonych zajęć. Stałe reguły i przyzwyczajenia porządkują dzień, odbierane są jako naturalne oraz minimalizują niezadowolenie. Warto pamiętać o tym, aby starsza osoba odbierała nasze słowa i zachowania jako troskliwe, lecz zdecydowane i pewne.

Spokojnie, to tylko nerwy

Mimo naszych starań, może się tak zdarzyć, że złość wybuchnie. Przyczyną nadmiernego pobudzenia nerwowego starszej osoby może być choroba somatyczna i odczuwany ból, a także czynniki środowiskowe, takie jak hałas, zmiany w otoczeniu chorego lub porządku jego dnia, zmiana opiekuna i izolacja. Nie mamy na to wpływu i nie można się z tego powodu obwiniać. Warto natomiast pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam przejąć kontrolę nad sytuacją:

1. Skoncentruj się na zachowaniu spokoju

Możesz kontrolować swoje reakcje i kierować emocjami. Unikaj prowadzenia bezcelowych sporów, krzyku, złośliwych uwag. Staraj się nie zachowywać konfrontacyjnie, nie prowokować i nie okazywać strachu. Mów łagodnym, spokojnym tonem. Po chwili „wybuchu" - twoje opanowanie zacznie się udzielać również podopiecznemu.

2. Zadeklaruj chęć pomocy, odwróć uwagę

Wzburzeniu towarzyszą silne emocje. Zachęć podopiecznego, by wyjaśnił, co wzbudziło jego gniew lub niezadowolenie. Powiedz, że z pewnością ma rację, ale pragniesz go wysłuchać, zrozumieć i pomóc. Ta prosta metoda działa zwykle jak wentyl bezpieczeństwa i rozładowuje napięcie. Możesz też skierować uwagę chorego na inne sprawy.

3. Nie traktuj ataku personalnie

Jeśli wyrażana złość nie ma związku z twoją osobą - nie przywiązuj wagi do nieuzasadnionych zarzutów lub pretensji podopiecznego. Pamiętaj, że jest to objaw choroby i działa zasada „przeniesienia" gniewu, który wynika z zupełnie innych przyczyn. Nabierz dystansu i nie wzbudzaj w sobie wyrzutów sumienia.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 12:05:21, 04-01-2011 danam1

    Witaj Malwinko Sie robi .Stracha na pawlacz moze kidys bedzie
    przydatny.Teraz duch bojowy i usmiech wkolo glowy.Zycze
    dobrego dnia
  • 12:10:23, 04-01-2011 Malwina

    A wyrzuc go w cholerę...gdzie po pawlaczach będzie siedział i czyhał....buziaki...
  • 16:28:44, 04-01-2011 sarunia

    Jeszcze raz muszę się zgodzić z Malwinką w kwestii zamartwiania się na zapas.
    Ja sobie zawsze powtarzam: Przyjdzie czas, będzie rada i tego się staram trzymać.
    Danam, dbaj o siebie dziewczyno!!!

    Pozdrawiam serdecznie zaglądających na ten wątek.
  • 17:21:51, 04-01-2011 eledand

    Witajcie na wątku i ja Was wszystkie przepraszambo nie widziałam tej końcówki ruskiego textu.Teraz zauważyłam i jest mi głupio.Ale posyłam nowe dzisiaj zrobione Kociambry.
    Te Wam się z pewnością spodobają.
  • 20:36:00, 04-01-2011 sarunia

    Eledand, niech Ci nie będzie głupio .
    Twoje obrazeczki są sympatyczne a tak przy okazji, to zauważyłam, że jesteś bardzo życzliwą osobą.
    Dla każdego masz dobre słowo, nie tylko tutaj, ale i w innych wątkach.
    Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.
  • 20:41:10, 04-01-2011 Malwina

    Eledantku...tut my jeszczio nie srali....super, super....od razu "kociną zapachniało"...hihi
  • 20:04:13, 31-01-2011 Opcja

    to ciężki chleb taka opieka
  • 18:47:06, 01-05-2011 eledand

    Witaj Stokrotko 22.
    Osoby chore to zazwyczaj są osoby z niewielką rentą i nie stać ich na wykwintne materace i ochraniające ciało pieluchy.
    My polskie Kobiety,dajemy sobie zawsze radę,w najbardziej extremalnych sytuacjach.Rusz do przodu nas System Opieki nad zbolałymi a będzie nam lepiej się żyło i nie będziemy mieli strachu,czy już umrzeć,czy za parę miesięcy.
    Mamy dzisiaj święto i widać gdzie pieniądze idą a resztę zostawiam bez komentarza.
  • 18:58:39, 01-05-2011 cha_ga

    Danam, życzę ci dużo sił i dobrego zdrowia, ja mam ten etap juz za soba, oboje moi rodzice nie żyja, ale gdy mysle o nich mam czyste sumienie i myslę,ze w przyszłości dzięki twojej postawie i ty bedziesz mogła tak powiedzieć. A to bardzo wazne , nie miec sobie nic do zarzucenia.

Strony : 1 2 3 4

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy