Strona głównaOpiekaOpieka nad osobami starszymi w Europie: Szwecja

Opieka nad osobami starszymi w Europie: Szwecja

Dobre zdrowie i równy dostęp do opieki zdrowotnej każdego obywatela to główne założenia szwedzkiego systemu zdrowotnego. Według międzynarodowych standardów sytuacja w Szwecji wygląda raczej dobrze. Bardzo niska śmiertelność noworodków, 3.4 przypadki śmierci na 1000 w pierwszym roku życia. Średnia życia u kobiet to 81,9 roku a u mężczyzn 77,1. Znacznie wzrasta populacja ludzi starszych w wieku 80 lat i więcej. Szwecja jest uznawana za kraj posiadający najstarszą populację w świecie z 18 procentami ludzi w wieku 65 lat.
Opieka nad osobami starszymi w Europie: Szwecja [© deanm1974 - Fotolia.com] Z taką średnią seniorów trzeba o nich należycie zadbać. Szwecja różni się od innych krajów tym, że dorosłe dzieci nie mają obowiązku brać odpowiedzialności za starzejących się rodziców. Obowiązki te wzięło na siebie państwo wypłacając pensje oraz organizując opiekę i ubezpieczenie osobom w podeszłym wieku.

W tym celu utworzono domy opieki społecznej gdzie seniorzy otrzymują właściwą opiekę oraz zorganizowany czas wolny na np. spacery, zajęcia manualne czy też kursy komputerowe lub nauka języka obcego istnieje możliwość otrzymania pomocy we własnym domu. Niestety jak większość państw Szwecja także szuka sposobów na oszędzanie pieniędzy i jako, że tańszą metodą jest opieka w domu seniora postawiono na tego rodzaju opiekę. O ile w 1980 roku 62 procent populacji powyżej 80 roku życia korzystało z domów opieki społecznej o tyle liczba ta spadła do 44 procent w roku 2000.

Poprzez utworzenie funkcji tzw. ‘osobistego asystenta’ stało się rzeczą łatwiejszą dla starszych i niepełnosprawnych przebywanie w domu. Seniorzy przebywający w domu mają dostęp do opieki przez 24 godziny na dobę. Najczęściej wygląda to jednak w ten sposób, że osobisty asystent odwiedza seniora, aby pomóc mu w codziennych czynnościach takich jak mycie, ubieranie, jedzenie często po to by odciążyć domowników pędzących do pracy. Osobisty asystent zabiera swego opiekuna na spacer i pomaga robić zakupy.

Dla osób, które są samotne i nie mają nikogo z rodziny, kto zrobiłby zakupy ewentualnie posprzątał, wachlarz usług zostaje powiększony o te czynności.

To, że ktoś ma problemy z poruszaniem się lub musi poruszać się na wózku inwalidzkim nie oznacza wcale, że jest skazany na pobyt w domu. W Szwecji działają specjalne taksówki przewozowe świadczące usługi transportowe seniorom za niewielką opłatę wręcz ‘symboliczną złotówkę’. Cena za jeden kilometr jest kilka razy mniejsza niż w zwykłej taksówce.
Ponadto pojazdy te są wyposażone w specjalne windy ułatwiające wsiadanie osobom na wózkach inwalidzkich.

Trzeba nadmienić, że niewielu szwedzkich seniorów mieszka ze swoimi dorosłymi dziećmi. Po pierwsze nie chcą być uzależnieni od dzieci a po drugie uważają, że opieka społeczna zatroszczy się o nich lepiej. Otwartość i szczerość Szwedów rzuca inne światło na sposób opieki nad starszymi. Uważają, że nie ma nic wstydliwego w tym, aby otrzymywać opiekę
od państwa.

Oto kilka faktów odnośnie starszych powyżej 60 roku życia i otrzymujących pomoc:

Dzieci mieszkające z rodzicami - 3 proc. (dla porównania w Grecji, gdzie głównie dzieci pomagają starszym rodzicom odsetek ten wynosi 39 procent)

Dzieci pomagające seniorom, ale mieszkające oddzielnie - 19 proc.

Gminna pomoc społeczna - 51 proc.

Pomoc organizowana prywatnie - 7 proc.

Organizacje wolontariackie - 0 proc.

Jacek Piec / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy