Strona głównaOpiekaOpieka zdrowotna w Europie

Opieka zdrowotna w Europie

Instytut badawczy CSA we współpracy z Grupą Europ Assistance oraz Cercle Santé Société już po raz drugi przeprowadził badanie dotyczące jakości systemu opieki zdrowotnej w krajach europejskich.
Celem tego badania było określenie stosunku Europejczyków do ochrony zdrowia, zbadanie ich potrzeb i oczekiwań w tym zakresie, jak również oceny dotychczasowego systemu finansowania publicznej służby zdrowia.

Według opracowanego raportu większość Europejczyków jest zadowolona ze swojego systemu opieki zdrowotnej, jednakże w pewnych obszarach Europejczycy dostrzegają konieczności zmian. Respondenci wskazali na następujące obawy dotyczące funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w rodzimych krajach: ograniczenia w publicznych na służbę zdrowia- 40% badanych, długi okres oczekiwania na wizytę- 49% odpowiedzi, niewystarczająca liczba lekarzy pierwszego kontaktu oraz specjalistów- 35% badanych. Pozostałe wskazania mają charakter typowo medyczny, tj. infekcja podczas leczenia szpitalnego- 17%, błąd lekarski – 14% czy też wybuch nowej epidemii- 10% odpowiedzi.

Według danych ONZ od 1950 roku średnia spodziewana długość życia wzrosła do 66 lat, a do polowy XXI wieku wydłuży się o kolejne 10 lat, co oznacza, że liczba osób starszych na świecie wzrośnie z 600 milionów w 2000 roku do prawie 2 miliardów w 2050 roku. Zjawisko starzenia się społeczeństwa ma zatem istotne znaczenie dla rozwoju rynku usług zdrowotnych.

Większość badanych osób oceniła politykę informacyjną w zakresie opieki nad osobami starszymi, jako „niezadowalającą”- 56% odpowiedzi, jak również jako „niewystarczająca” została oceniona pomoc finansowa państwa w tym zakresie- 70% respondentów.

Zdrowie jest najwyższą wartością dla Europejczyków - 65% uważa ją za najważniejszy czynnik warunkujący udane i szczęśliwe życie. Co ciekawie, w zestawieniu z mieszkańcami innych krajów to właśnie Polacy są najmniej zadowoleni ze swojego stanu zdrowia.
Tak, jak dla większości Europejczyków również dla Polaków istotna jest kwestia fachowej opieki w miejscu zamieszkania- 67% wskazań. Dodatkowo ponad połowa respondentów życzyłaby sobie stałego monitoringu swojego stanu zdrowia.

Oczekiwania dotyczące wysokiej jakości opieki medycznej z jednej, zaś ograniczenia w funkcjonowaniu publicznej służby zdrowia z drugiej strony powodują, iż zarówno Polacy, jak i mieszkańcy innych krajów europejskich coraz częściej dostrzegają konieczność zakupu dodatkowego ubezpieczenia medycznego. Na podstawie wspomnianego raportu 72% badanych gotowych jest do przeznaczenia dodatkowych funduszy ze swojego budżetu na poprawę jakości ochrony swojego zdrowia, jak również zdrowia swoich bliskich.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy