Strona głównaOpiekaPodstawowa opieka zdrowotna zagrożona przez brak lekarzy

Podstawowa opieka zdrowotna zagrożona przez brak lekarzy

Z najnowszego raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że polski system zdrowia w porównaniu z innymi w krajach Unii Europejskiej prezentuje się słabo. Okazuje się, że w naszym kraju brakuje lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej - podaje "Życie Warszawy".
W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 2,1 lekarzy - wynika z danych OECD. Dla porównania w Hiszpanii ten wskaźnik wynosi 3,8, a w Grecji na każdy tysiąc mieszkańców przypada prawie pięciu lekarzy. Dr Andrzej Włodarczyk, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreśla, że wskaźnik ten może być jeszcze niższy, ponieważ lekarze się starzeją i będą odchodzić na emerytury, a młodzi medycy wyjeżdżają do pracy za granicę. Najbardziej obecnie potrzebni są lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, ponieważ w 80 procent to oni udzielają pomocy pacjentom.

Według "Życia Warszawy" ratunkiem dla służby zdrowia są pieniądze oraz gruntowana reforma strukturalna. Eksperci uważają, że jedną z form ratowania polskiego systemu zdrowia jest wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń. Polacy jednak niechętnie wykupują dodatkowe polisy zdrowotne. Zdaniem wiceministra zdrowia Jarosława Pinkasa wprowadzenie dodatkowych polis jest nieuniknione.

Izabela Okrój-Hernik / Polska.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy