Strona głównaOpiekaPolscy lekarze pracują za dużo

Polscy lekarze pracują za dużo

W obchodzonym 10 kwietnia Dniu Służby Zdrowia serwis Konsylium24.pl opublikował wyniki sondażu, z którego wynika, że tylko 17% polskich lekarzy pracuje w wymiarze jednego etatu zgodnego z normami UE czyli 37 godzin i 55 minut.
W sondażu wzięło udział 616 polskich lekarzy. Prawie 10% lekarzy przyznało, że pracuje ponad 92 godziny tygodniowo, co daje ponad 13 godzin na dobę, łącznie z weekendami... Rekordziści (4% lekarzy) przyznają, że pracują ponad 126 godzin tygodniowo - co daje 18 godzin na dobę każdego dnia.

Wśród lekarzy, którzy pracują najwięcej, najliczniejszą grupę stanowią lekarze najmłodsi, do 7 lat stażu pracy. Im lekarze są starsi, tym pracują krócej. Wśród lekarzy pracujących do 38 godzin tygodniowo, najstarsi lekarze stanowią 35% grupy. W grupie pracujących ponad 126 godzin na tydzień, najstarsi lekarze to tylko 27% badanych.

Lekarze podkreślają, że możliwość spędzania tak wielu godzin w miejscu pracy wiąże się z faktem, że nadal istnieją miejsca, gdzie są rozliczani z czasu przebywania w miejscu pracy, a nie z konkretnie wykonanych zadań. Ta sytuacja w ostatnich latach bardzo się zmienia, kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia wymuszają większą efektywność pracy (więcej wykonanych procedur), w ten sposób coraz skuteczniej uniemożliwiają pracę po kilkanaście godzin na dobę.

Wielu lekarzy opowiada również, że chciałoby pracować w wymiarze jednego etatu, a resztę czasu spędzać tak jak większość Polaków, z rodziną i zajmując się swoimi pasjami. Niestety - warunki finansowe oferowane lekarzom w wielu szpitalach wciąż nie zaspakajają podstawowych potrzeb. Lekarze przytaczają przykłady kolegów, którzy wyjechali z Polski leczyć pacjentów na Zachodzie i za jedną pensję z jednej pracy są w stanie utrzymać całą rodzinę. W Polsce w większości specjalizacji jest to niemożliwe.

Lekarze podkreślają, że wielu z nich pracuje wiele godzin ze względu na niedobory kadr lekarskich. Istnieje wiele szpitalnych oddziałów (zwłaszcza w mniejszych szpitalach), na których pracuje tylko kilku lekarzy, zobowiązanych do zapewnienia opieki pacjentom 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Chcąc nie chcąc są oni zmuszeni do dyżurowania co drugi, trzeci dzień. Sytuacja ta jest szczególnie trudna w okresie świąt, takich jak Święta Wielkanocne, które większość lekarzy chciałaby spędzać z rodziną.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy