Strona głównaOpiekaPolskie ratownictwo medyczne potrzebuje zmian

Polskie ratownictwo medyczne potrzebuje zmian

Polskie ratownictwo medyczne w dalszym ciągu nie dorównuje europejskim standardom, a głównym jego problemem jest brak koordynacji działań wszystkich służb ratowniczych. Pogotowie, straż pożarna i policja nie współpracują bowiem w ramach jednego centrum powiadamiania ratunkowego - podaje "Życie Warszawy".
Jak podkreśla prof. Jerzy Karski, krajowy konsultant ds. medycyny ratunkowej, nasze ratownictwo medyczne jest na bardzo wysokim poziomie, a w wielu karetach jeżdżą lekarze. Na zachodzie Europy natomiast do wypadków wyjeżdżają ratownicy medyczni. Trzeba też zaznaczyć, że kwalifikacje polskich lekarzy i ratowników niczym nie odbiegają od europejskich standardów, jednak problemem w tym przypadku jest przede wszystkim brak współpracy poszczególnych służb ratowniczych.

W Polsce bowiem nie ma jednego centrum powiadamiania ratunkowego. Zdarza się nawet, że po telefonie pod numer alarmowy 112 wybucha chaos organizacyjny. Niestety w praktyce okazuje się, że numer 112 w ogóle nie funkcjonuje, ponieważ centrum powiadamiania ratunkowego nie obejmuje całej Polski. To jednak nie jedyny problem, z jakim mierzyć musi się polskie ratownictwo medyczne.

W dalszym ciągu w naszym kraju brakuje lekarzy specjalizujących się w medycynie ratunkowej. Jak informuje prof. Jerzy Karski, obecnie jest ich 600, ale aby praca na oddziałach ratunkowych przebiegała prawidłowo, powinno być ich minimum trzy tysiące. Tymczasem na oddziałach tych dyżury mają lekarzy innych specjalności. Nie są oni jednak często w stanie pomóc w innych przypadkach, niż ich specjalizacja. Kolejnym poważnym problemem jest niewystarczająca liczba szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR).

Polski rząd w tym roku przeznaczył na ratownictwo medyczne kwotę 1,2 mld złotych, jednak wiadomo już, że na kolejny rok potrzeba ponad 100 mln złotych.

Izabela Okrój-Hernik / Polska.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy