Strona głównaOpiekaStarsi ludzie pozostaną bez opieki?

Starsi ludzie pozostaną bez opieki?

Od nowego roku Narodowy Fundusz Zdrowia przestanie pokrywać koszty funkcjonowania szpitalnych oddziałów, w który hospitalizowani są przewlekle chorzy – informuje Metro.
Dla samej Wielkopolski oznacza to, że zamkniętych zostanie 12 oddziałów, które obecnie mogą przyjąć 316 pacjentów. Szansy dla uniknięcia tej dramatycznej sytuacji upatruje się w przekształceniu tych jednostek szpitalnych w samodzielne podmioty lub w stworzeniu przez samorządy nowych placówek o odpowiednim profilu.

Od stycznia NFZ będzie podpisywać umowy jedynie z zakładami opiekuńczo-leczniczymi oraz placówkami pielęgnacyjno-opiekuńczymi. Tego rodzaju jednostek jest w regionie tylko kilkanaście.

„Chodzi o to, że fundusz ma płacić tylko za leczenie. Opieka i pielęgnacja muszą być finansowane z dochodów pensjonariuszy. Na swoje utrzymanie mają oni przeznaczać 70% renty czy emerytury”, wyjaśnia szefowa wielkopolskiego NFZ Zbigniewa Nowodworska.

Taka sytuacja może doprowadzić do dyskryminacji pacjentów, których dochody uniemożliwiają dostateczne pokrycie kosztów opieki i pielęgnacji, sądzi Wiesław Maszewski, przewodniczący Konwentu Starostów Wielkopolskich. Zaznacza równocześnie jednak, że samorządy zdają sobie sprawę z powagi problemu, pozostaje czekać na szczegółowe rozwiązania.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 09:46:21, 20-10-2008 ciekawski

    Szkoda slow.
  • 11:41:57, 20-10-2008 Basia.

    Zobaczymy jak to wyjdzie "w praniu", może dzięki pieniądzom uzyskanym od pacjentów leczenie będzie na wyższym poziomie? Nie oburza mnie odpłatność za jedzenie bo przecież chorzy w domach powietrzem nie żyją, ciekawa jestem jak samorządy wybrną z tej sytuacji.
  • 21:34:45, 20-10-2008 bronczyk

    Mnie się też wydaje, że pewną odpłatność można ustanowić. Pewne stałe koszty na wyżywienie, utrzymanie czystości itd. Kto ma mniejsze dochody będzie płacić mniej.
  • 01:08:11, 23-10-2008 visitor

    Cytat:
    Basia
    Zobaczymy jak to wyjdzie "w praniu", może dzięki pieniądzom uzyskanym od pacjentów leczenie będzie na wyższym poziomie? Nie oburza mnie odpłatność za jedzenie bo przecież chorzy w domach powietrzem nie żyją, ciekawa jestem jak samorządy wybrną z tej sytuacji.
    Droga Pani Barbaro
    Pracowalem w kilku placowkach opieki zdrowotnej (w tym dla przewlekle chorych) w Polsce a takze za granica ("patient care support") Chociaz nie jestem ksiegowym smiem twierdzic, ze gdyby nawet 70% rent, czy emerytur mialo isc na pokrycie kosztow utrzymania takiego schorowanego pacjenta w placowce poza szpitalem, to i tak przy sprywatyzowaniu - czyt. przejecia tych placowek przez samorzady lokalne, nie obedzie sie bez potrzeby dofinansowania ich przez NFZ.
    Wcale bym sie nie zdziwil, gdyby okazalo sie pozniej, ze "opiekujacy sie takimi chorymi wyciagna reke po dorobek (o ile takowy maja) calego zycia tych chorych, bezbronnych (bez rodziny) ", a rzad - NFZ - odmowil dofinansowania ich opieki i leczenia...
    Pozdrawiam...
    ... zobacz więcej
  • 07:30:14, 23-10-2008 aannaa235

    oczywiście dopłacać, a nie płacić ale znając polaków zaraz znajdą się tacy którzy zwęszą w tym "interes" i skończy sie jak zwykle tj.źle albo bardzo źle dla mniej zamożnych.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy