Strona głównaOpiekaUrządzenia zwiększające mobilność - pomoc dla opiekunów i samych pacjentów

Urządzenia zwiększające mobilność - pomoc dla opiekunów i samych pacjentów

Umiejętne sprawowanie opieki to wielka sztuka. W ferworze zajęć łatwo przeoczyć sprawy, które osobom z zewnątrz wydają się oczywiste. Jedną z prawd, o której warto pamiętać, jest fakt, że im więcej podopieczny może wykonać samodzielnie, tym więcej ma satysfakcji, a opiekun mniej pracy. Pomocne są tu rozmaite, proste, powszechnie dostępne przyrządy. Jeśli masz pod opieką sędziwą osobę, rozejrzyj się za odpowiednim sprzętem rehabilitacyjnym.
Urządzenia zwiększające mobilność - pomoc dla opiekunów i samych pacjentów [© Tyler Olson - Fotolia.com] Wielu opiekunów zauważa, że gdy osoby, o które się troszczą, mają możliwość wykonywania większej ilości rzeczy samodzielnie, są szczęśliwsze. Niezbywalnym warunkiem samodzielności jest mobilność. Na szczęście dla opiekunów i dla tych, którzy cierpią z powodu ograniczeń ruchu, istnieje wiele urządzeń, które mogą pomóc pacjentowi w bezpiecznym poruszaniu się.

Najważniejszą kwestią jest oczywiście bezpieczeństwo. Trzeba oszacować możliwości pensjonariusza i zachęcić go do takiej, aktywności, na jaką go stać bez uszczerbku na zdrowiu. Poza tym chodzenie po domu, czy też dookoła niego nie jest celem samym w sobie. Główna intencja to rozszerzenie zdolności pacjenta do samodzielnej aktywności i zwiększenia jego poczucia niezależności. Oto, co może pomóc w byciu mobilnym.

Dla ludzi starszych, którzy nadal mogą chodzić, ale którzy potrzebują pomocy w tej aktywności, istnieją różne rodzaje urządzeń wspomagających poruszanie się. Niektórzy preferują zwykłą laskę, ale istnieje możliwość wyboru szerokiej gamy balkoników, które zapewniają większą stabilność i bezpieczeństwo.

Większość ludzi używa jednej laski, co nierzadko skutkuje większym obciążeniem jednej strony ciała. Niektórzy pamiętają, by zmieniać rękę i odciążyć określoną część organizmu. Niestety znaczna część uczy się korzystać z laski niezmiennie daną ręką i nie ćwiczy przez to całego ciała.

Balkoniki dwu- lub czterokołowe zapewniają większą stabilność i nie „zwalniają" z wysiłku żadnej strony ciała. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego typu sprzętu. Balkoniki są wyposażone różnego rodzaju hamulce, niektóre mają regulowaną wysokość rączek, a ergonomiczne i anatomicznie dostosowane uchwyty gwarantują odpowiednią stabilizację.

Wózek inwalidzki jest jednym z najpopularniejszych urządzeń wspomagających mobilność. Jeszcze do niedawna stanowił po prostu fotel na kółkach, obecnie trudno byłby wymienić wszystkie kategorie, na które można by podzielić ten typ sprzętu rehabilitacyjnego. Przede wszystkim istnieją wózki przeznaczone do użytku wewnątrz i na zewnątrz. Można nabyć wózek ręczny (wymagający pracy rąk pacjenta lub osób trzecich, aby moc się na nim poruszać), bądź elektryczny (z wmontowanym silnikiem i akumulatorem). Odpowiednio dobrany umożliwia znaczne rozszerzenie swobody poruszania się.

Jeszcze innym pomysłem na zwiększenie samodzielności jest skuter. To pojazd dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych. Zwykle zaprojektowany tak, by mógł się zmieścić w bagażniku samochodowym, co umożliwia przetransportowanie sprzętu na miejsce wypoczynku, spaceru, etc. Najważniejszą funkcją skutera jest jednak sposobność swobodnego poruszania się na co dzień - na wybranie się do pobliskiego sklepu, czy towarzyszenie rodzinie w przechadzce. Skuter jest urządzeniem droższym, ale dającym więcej możliwości niż standardowy wózek inwalidzki. Pacjent sam nim steruje i nie potrzebuje asysty osób trzecich, by się poruszać.

Opisane urządzenia czynią opiekę łatwiejszą i łagodzą stres pensjonariuszy spowodowany niedostateczną samodzielnością. Daje poczucie większej swobody i satysfakcji z niezależności.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy