Strona głównaOpiekaWalka z samotnością - strategia potrzebna systemowi opieki

Walka z samotnością - strategia potrzebna systemowi opieki

Starsi ludzie spędzają samotnie ponad jedną trzecią roku, wynika z nowego badania Associated Retirement Community Operators (ARCO).
© Yuri Arcurs - Fotolia.comSamotność jest ukrytym zabójcą - zwiększa ryzyko wcześniejszej śmierci wśród osób starszych o 10 procent, mówią członkowie ARCO.
Z ankiety przeprowadzonej przez wspomnianą organizację wynika, że znaczna większość ludzi w wieku powyżej 65 lat odczuwa czasami lub bardzo często.

- Jesteśmy w kleszczach epidemii samotności. Ludzie boją się o osłabienie swojego stanu zdrowia, a jednak wydają się być nieprzygotowani do starości. Jest to tym istotniejsze, że, przykładowo, w Wielkiej Brytanii w 2033 roku będzie 3,3 mln osób w wieku powyżej 85 lat. Zatem, więc wyzwanie jest doniosłe. Pojawienie się tej tak licznej generacji, która więcej oczekuje od okresu emerytalnego, wymaga zupełnie innego podejścia do systemu - mówi Jon Gooding, prezes ARCO.

Z badań wynika, że londyńczycy w wieku powyżej 65 lat spędzają samotnie średnio 7,8 godzin dziennie. Ponad połowa badanych stwierdza, że nie jest w stanie rozmawiać z rodziną o samotności.

- Życie w izolacji i samotności jest przykrą rzeczywistością dla zbyt wielu ludzi w starszym wieku - mówi Michelle Mitchell z organizacji Age UK. - Wiemy, że niezdolność do wydostania się z domu i spotkania się z innymi jest związane z odosobnieniem i niekorzystnym wpływem na samopoczucie porównywanym do otyłości i palenia papierosów - wyjaśnia Mitchell.

Jak podkreślają znawcy zagadnienia, choć apel o dostosowanie systemów opieki zdrowotnej do rosnącej liczby starszych pacjentów jest jak najbardziej słuszny i potrzebny, nie należy zapominać o pozamedycznych czynnikach oddziałujących na stan zdrowia. Dobre samopoczucie w niemniejszym stopniu zależy od nie tak wymiernych czynników, jak ciśnienie krwi czy poziom , tj. od poczucia osamotnienia.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy