Strona głównaOpiekaWolny czas na emeryturze - jak pomóc go zagospodarować?

Wolny czas na emeryturze - jak pomóc go zagospodarować?

To truizm, że osoby starsze, będące na emeryturze, mają zdecydowanie więcej czasu wolnego do zagospodarowania. Część z nich jest w stanie sama go sobie zorganizować, jednak duża grupa seniorów potrzebuje w tym zakresie dodatkowego wsparcia. Jak je zapewnić i jednocześnie zmotywować osoby starsze do aktywnego życia?
Wolny czas na emeryturze - jak pomóc go zagospodarować? [© mma23 - Fotolia.com] Seniorzy często nie są w stanie sami sobie zaplanować czasu. Uatrakcyjnienie dnia jest jeszcze bardziej skomplikowane dla osób, które mają problemy zdrowotne. Na ich najbliższych spoczywa trudna rola – muszą nie tylko ich wspierać w codziennych obowiązkach i czynnościach, ale także dbać o ich motywację i dobre samopoczucie.

- seniora może być towarzyszem, może pomagać lub wyręczać osobę starszą w codziennych czynnościach. Może także pomagać w bardziej wymagających sytuacjach np., gdy senior jest ciężko chory, nie jest w stanie wychodzić z domu lub wstać z łóżka. Niezależnie od tego musimy pamiętać, że to wciąż osoba potrzebująca kontaktu i zainteresowania. To do nas należy zadbanie także o te potrzeby – mówi Dorota Machnik, Dyrektor Operacyjna firmy Promedica24.

Bywa tak, że seniorzy nie są w stanie lub nie chcą spędzać czasu w sposób czynny. Istnieje jednak kilka sposobów na urozmaicenie codzienności.

Należy pamiętać, że osoby starsze poza potrzebą wsparcia mogą także wsparcia udzielać. Seniorzy to osoby doświadczone, które wiele przeżyły, a my możemy czerpać z ich wiedzy i doświadczeń. Traktowanie seniora jak autorytetu prowadzi do obopólnych korzyści. My otrzymujemy wsparcie lub poradę, a osoba starsza znów czuje, że jej rola jest istotna w życiu bliskich.

Ciekawą formą zagospodarowania czasu wolnego jest wspólne . Każdy z nas kojarzy poszczególne smaki z określonymi wydarzeniami z życia. Wspólnie z osobą starszą możemy je odtwarzać. Seniorzy będą przywoływać z pamięci wydarzenia, które wiążą się z konkretnymi potrawami, smakami, co może wzbudzać wiele pozytywnych emocji. Dodatkowo możemy także zachęcić seniora do nauki gotowania – próbowania coraz to nowych przepisów.

Oczywiście nie należy zapominać o rozrywce, której także potrzebują osoby starsze. Możemy grać wspólnie w rozmaite gry planszowe i karciane. Ponadto, opiekując się seniorem, którego stan zdrowia nie pozwala na opuszczanie domu, możemy postarać się, aby spotkania towarzyskie ze znajomymi,
a także spotkania i uroczystości rodzinne odbywały się w jego mieszkaniu.

Jednak czasami to, co wydaje się najprostsze może być najskuteczniejsze.

- Aktywne słuchanie, dyskutowanie z osobą starszą jest bardzo ważne. Służy budowaniu dobrej relacji, wzajemnego zaufania, a także sprawia, że senior nie czuje się niepotrzebny i pomijany w życiu rodzinnym - mówi Dorota Machnik - Dyskusje mogą toczyć się na wiele prozaicznych tematów, ale o wiele ciekawiej może być, gdy wspólnie obejrzymy interesujący film, przeczytamy wybraną pozycję czy posłuchamy muzyki - to wszystko może stać się wstępem do ciekawej wymiany zdań.

Jeżeli sami nie możemy zająć się osobą starszą, warto skorzystać z zewnętrznej pomocy. W zależności od potrzeb, dzięki niej możemy zapewnić naszym bliskim doświadczonego i przyjaznego opiekuna, który zajmie się podopiecznym przez kilka godzin dziennie, kilka dni, a nawet może z nim zamieszkać. Opiekun może zajmować się codziennymi obowiązkami seniora, a także zapewniać podstawową opiekę.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy