Strona głównaOpiekaZmiana warunków nabywania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego - jest wniosek do TK

Zmiana warunków nabywania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego - jest wniosek do TK

Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz, skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją zapisu ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw, pozbawiającego świadczeń pielęgnacyjnych wielu opiekunów osób dorosłych.
Zmiana warunków nabywania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego - jest wniosek do TK [© the_builder - Fotolia.com] Rzecznik wnosi o stwierdzenie niezgodności art. 11 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r., poz. 1548) z zasadą zaufania do państwa i prawa oraz zasadą ochrony praw nabytych wynikającymi z art. 2 Konstytucji RP.


Zew skarg kierowanych do RPO wynika, że na skutek zmiany przepisów tej ustawy, dokonanej ustawą z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2012 r., poz. 1548, dalej jako ustawa zmieniająca), opiekunowie zachowują prawo do świadczenia pielęgnacyjnego w dotychczasowej wysokości jedynie do dnia 30 czerwca 2013 r., a wydane na podstawie przepisów dotychczasowych decyzje o przyznaniu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wygasają z mocy prawa po upływie tego terminu.

Skarżący podkreślają, że prawo do świadczenia pielęgnacyjnego nabyli na podstawie ostatecznych bezterminowych decyzji administracyjnych, a zmiana warunków nabywania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego i wprowadzenie nowych warunków uprawniających do ubiegania się o przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego spowodują, że z dniem 1 lipca 2013 r. znaczna część osób pobierających obecnie świadczenie pielęgnacyjne zostanie pozbawiona prawa do pobierania tego świadczenia i nie spełni warunków wymaganych do przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego.

RPO podziela wątpliwości skarżących dotyczące konstytucyjnych zasad zaufania do państwa i prawa oraz ochrony praw nabytych.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy