Strona głównaOpiekaCoraz więcej robotów w sektorze opieki zdrowotnej

Coraz więcej robotów w sektorze opieki zdrowotnej

Przedstawiciele europejskiego serwisu CORDIS uczestniczyli w Europejskim Forum Robotyki, które odbyło się w dniach 20–22 marca w Bukareszcie. W swoim podsumowaniu wystawy pokreślili ogromną liczbę zaprezentowanych robotów zaprojektowanych i skonstruowanych z myślą o ochronie zdrowia.
Coraz więcej robotów w sektorze opieki zdrowotnej [fot. euRobotics - European Robotics] Roboty coraz częściej stają się nieodłącznym elementem kolejnych aspektów naszego życia oraz społeczeństwa. Jedną z takich dziedzin jest sektor opieki zdrowotnej ze względu na starzenie się europejskiego społeczeństwa które powoduje konieczność opracowania innowacyjnych rozwiązań wspomagających opiekę.

Stawka jest jednak dużo większa niż wyłącznie opieka nad osobami starszymi, w którą w przyszłości roboty wniosą cenny wkład. Było to wyraźnie widoczne w specjalnej przestrzeni wystawienniczej zaprezentowanej w ramach Europejskiego Forum Robotyki 2019, gdzie szczególnie wyróżniały się roboty opracowane z myślą o konkretnych potrzebach dotyczących opieki zdrowotnej.

QT pomaga dzieciom z autyzmem

Pierwszym robotem poznanym przez autora był QT robot opracowany na Uniwersytecie Luksemburskim w celu pomocy dzieciom z autyzmem w sprawniejszym rozwijaniu umiejętności społecznych i emocjonalnych (robota QT można zobaczyć na zdjęciu ilustrującym artykuł). Wyjątkowość robota QT związana jest z tym że roboty „społeczne” stanowią skuteczne narzędzia ułatwiające dostęp do opieki zdrowotnej i edukacji zaprojektowane w taki sposób aby były dostępne dla specjalistów w dziedzinach innych niż robotyka.

Jak można było przekonać się w Bukareszcie robot QT pomaga dzieciom poprzez serię zabaw – dziecko trzyma w ręku kartkę która przedstawia określone stany emocjonalne (zadowolenie obrzydzenie itp.) a QT emuluje daną emocję i udziela krótkiego przystępnego wyjaśnienia dotyczącego tego w jakiej sytuacji można ją poczuć. Obecnie robot QT jest używany w Luksemburgu Belgii w Niemczech oraz we Francji. . Robot powstał w ramach finansowanego przez UE projektu SecureIoT a także otrzymał finansowanie ze środków instrumentu na rzecz MŚP w ramach projektu QTrobot.

Zrobotyzowane elementy elektrycznego wózka inwalidzkiego

Kolejną innowacją która wywarła na mnie szczególne wrażenie było innowacyjne robotyczne ramię przeznaczone go integracji z elektrycznymi wózkami inwalidzkimi zaprojektowane przez firmę ACCREA przy którego powstaniu swoją rolę odegrał także zakończony już projekt RAMCIP finansowany przez UE. Rozwiązanie to może być wykorzystywane przez pacjentów poruszających się na wózku inwalidzkim jako trzecia ręka której elastyczność i wszechstronność pozwala na wykonywanie wielu codziennych czynności takich jak otwieranie drzwi i podnoszenie przedmiotów.

Chwytanie przedmiotów i kontrolowanie ramienia ułatwia joystick podobny do manipulatorów wykorzystywanych w większości elektrycznych wózków inwalidzkich. We współpracy z niemieckim partnerem przemysłowym firma ACCREA prowadzi obecnie testy nowego ramienia do wózków inwalidzkich z udziałem użytkowników. Urządzenie powinno trafić na rynek już wkrótce!

Roboty w leczeniu chorób nowotworowych i neurologicznych

Przedstawiciele serwisu CORDIS mieli także okazję porozmawiać z badaczami pracującymi w ramach finansowanego przez UE projektu ENDOO którzy opowiedzieli o robotach opracowywanych również w celu pomocy w diagnostyce i leczeniu w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. W ramach projektu ENDOO naukowcy pracują nad zintegrowaną zrobotyzowaną platformą mającą umożliwiać sterowanie miękkim kolonoskopem służącym do bezbolesnej diagnostyki i leczenia raka jelita grubego jednej z najbardziej śmiercionośnych chorób.

Z kolei projekt EXTEND który będzie realizowany do 2022 roku stawia sobie za cel dokonanie kolejnego kroku w rozwoju koncepcji dwukierunkowych hiperpołączonych systemów neuronalnych (Bidirectional Hyper-Connected Neural Systems BHNS). Prace te mają poszerzyć możliwości interfejsów neuronowych za pomocą minimalnie inwazyjnych łączy komunikacyjnych łączących wiele nerwów w organizmie z wieloma urządzeniami zewnętrznymi. W ramach tych prac uczeni budują egzoszkielet nerwowo-mięśniowo-szkieletowy który stanowiłby ogromną pomoc dla pacjentów z urazami kończyn dolnych.

Niezależnie od tego, kim jesteś i na jakie dolegliwości cierpisz, już niedługo wśród specjalistów zajmujących się leczeniem i monitorowaniem stanu Twojego zdrowia może pojawić się supernowoczesny robot - podkreślają redaktorzy CORDIS.Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy