Strona głównaOpiekaJak dobrze wybrać opiekuna domowego?

Jak dobrze wybrać opiekuna domowego?

Ośrodek opieki długoterminowej czy wsparcie pielęgnacyjne w domu? Profesjonalna opiekunka czy turnus rehabilitacyjny? – to tylko niektóre dylematy, przed którymi staje rodzina w momencie pojawienia się potrzeby objęcia osoby bliskiej specjalistyczną troską. Co prawda w ostatnim badaniu ARC Rynek i Opinia prawie połowa respondentów zadeklarowała chęć skorzystania z pierwszego rozwiązania, jednak większość Polaków nadal decyduje się zaopiekować bądź zapewnić niesamodzielnym krewnym opiekę w domu. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze opiekuna domowego?
Jak dobrze wybrać opiekuna domowego? [© Miriam Dörr - Fotolia.com] Kwalifikacje to podstawa

Jak wskazali uczestnicy wspomnianego badania, za wyborem ośrodka przemawia głównie „obawa związana z nieumiejętnością zapewnienia odpowiedniej opieki bliskiemu”. To oznacza, że dostrzegamy jak wielkie znaczenie ma profesjonalne zajmowanie się osobą chorą czy niesamodzielną i jak zgubny w skutkach może być brak odpowiednich kwalifikacji. Niezwykle ważna jest bowiem umiejętność trafnego zdiagnozowania potrzeb chorego czy zauważenia problemu medycznego, wymagającego np. interwencji lekarskiej. Dlatego tak istotnym kryterium wyboru są jego wiedza i umiejętności, najlepiej praktyczne, wynikające z doświadczenia w pracy w specjalistycznym ośrodku, gdzie personel zajmuje się pacjentami z bardzo różnymi schorzeniami.

Dlaczego ważna jest umowa

Decyzja o wyborze osoby pełniącej tę jakże ważną rolę często wiąże się z obawą o bezpieczeństwo podopiecznego czy niespodziewaną rezygnację ze sprawowania opieki. Takie ryzyko można zmniejszyć podpisując umowę. Jeśli opiekun jest pracownikiem zakładu opiekuńczo-leczniczego, wszelkie problemy formalne są rozwiązywane przez pracodawcę. Co więcej, umowa precyzyjnie określa zakres świadczonych usług opiekuńczo-rehabilitacyjnych oraz kosztorys. Ośrodki opieki mają ponadto wypracowane systemy kontroli czasu pracy personelu, co - zwłaszcza w przypadku pacjentów bez kontaktu - ma dla bliskich olbrzymie znaczenie.

Rehabilitacja jako element opieki

W przypadku osób po hospitalizacji, związanej np. z operacyjnym leczeniem złamania kończyny lub , kluczowe jest fachowe prowadzenie usprawniania w warunkach domowych i kontynuacja rehabilitacji rozpoczętej w szpitalu. Często zdarza się, że pod okiem fizjoterapeuty pacjent wykonuje ćwiczenia i czynności prawidłowo, a w domu powraca do starych przyzwyczajeń. Opiekun musi dostrzec taką sytuację i korygować podopiecznego. Dodatkowym wyzwaniem jest po-operacyjna pacjenta z zaburzeniami poznawczymi. Wymagane jest wtedy indywidualne podejście, gdyż podopieczny nie do końca może zdawać sobie sprawę z ryzyka upadku czy urazu operowanej kończyny.

Idealnie gdy w opiece nad pacjentem uzupełniają się opiekun i rehabilitant, szczególnie w sytuacji pacjenta leżącego. Wtedy należy bowiem wprowadzić pewne elementy rehabilitacji do stałego repertuaru działań opiekuńczych. Tylko w ten sposób można zapobiec skutkom bezruchu u osoby leżącej – np. odleżynom czy przykurczom stawowym. Usprawnianie pacjenta niesamodzielnego to ważny element leczenia, umożliwiający prowadzenie prawidłowej opieki, ale także zwiększający szansę na poprawę samodzielności.

Kwalifikacje opiekuna, gwarancja poziomu świadczeń medyczno-opiekuńczych, umiejętność aktywizacji i usprawniania pacjenta są bardzo ważne, ale nie można zapomnieć o jeszcze jednym kryterium – akceptacji opiekuna przez podopiecznego. Dlatego tak ważne jest poznanie kandydata, wgląd w referencje (indywidualne lub firmowe), ale również przyjrzenie się jego relacjom z chorym już od pierwszej wizyty w domu.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć