Strona głównaOpiekaWarszawskie Hospicjum Społeczne ma 20 lat

Warszawskie Hospicjum Społeczne ma 20 lat

Od ponad 20 lat Warszawskie Hospicjum Społeczne (WHS) stara się nieść pomoc medyczną i duchową chorym w terminalnym stanie choroby nowotworowej. Co roku kilkudziesięciu mieszkańców Warszawy trafia pod opiekę wolontariuszy tego najstarszego hospicjum w Warszawie.
Tylko w Warszawie każdego roku na raka umiera ponad trzy tysiące osób. W całej Polsce prawie 100 tys. przegrywa walkę z chorobą nowotworową. Rak jest drugim, po chorobach serca, sprawcą przedwczesnych zgonów. Obecnie większość chorych na raka umiera anonimowo w szpitalu, na dużej, wieloosobowej sali lub jako „przypadek nieuleczalny” wypisywana jest do domu. Z tą chwilą chorzy pozostawiani są samym sobie. Lęk przed śmiercią sprawia, że ludzie umierają w całkowitej samotności. Ich bliscy boją się ich śmierci, pytań i bólu, kryją się za plecami lekarzy, stronią od rozmów, uciekają w kłamstwa. W tych najtrudniejszych chwilach nie potrafią pomóc chorym.

Po zakończeniu leczenia przyczynowego nieuleczalnie chorzy i ich bliscy znajdują się w krytycznej sytuacji psychicznej, a często również finansowej – choroba drastycznie obniża status materialny całej rodziny. Do tego dochodzą, często niewyobrażalne dla zdrowych ludzi, cierpienia fizyczne. Działania Warszawskiego Hospicjum Społecznego stanowią próbę złagodzenia tego stanu rzeczy przez prowadzenie opieki domowej, aby chory mógł spędzić ostatnie chwile wśród bliskich, w znanym sobie, przyjaznym otoczeniu.

Wolontariusze WHS pomagają rodzinom w sprawowaniu opieki lekarskiej i pielęgniarskiej, pomagają w codziennym życiu i pracach domowych, dostarczają leki, odżywki, środki pielęgnacyjne i opatrunkowe, wypożyczają sprzęt medyczny oraz wspierają chorych i ich rodziny duchowo.

Od powstania hospicjum w 1987 roku objęło ono opieką domową ponad dwa tysiące osób na terenie Warszawy, głównie w dzielnicach Bemowo, Bielany, Śródmieście, Wola, Żoliborz.

9 listopada w Akademii Medycznej w Warszawie odbyła się jubileuszowa konferencja naukowa zorganizowana z okazji 20-lecia WHS. Podczas spotkania, które rozpoczęło wystąpienie profesor Anny Doboszyńskiej z Zakładu Pielęgniarstwa Klinicznego Wydziału Nauki o Zdrowiu warszawskiej AM, temat opieki nad chorym i jego bliskimi u schyłku życia poruszył specjalista opieki paliatywnej profesor Jacek Łuczak, o leczeniu bólu nowotworowego mówiła dr Małgorzata Malec - Milewska z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, problematykę żywienia w chorobie nowotworowej przedstawił profesor Marek Pertkiewicz z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Żywienia Klinicznego AM.

Jerzy Piątek / Polska.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy