Strona głównaOpiekaOpieka nad osobami starszymi w Europie: Niemcy strona 3 / 3

Opieka nad osobami starszymi w Europie: Niemcy

strona 3 / 3

Opieka nad osobami starszymi w Europie: Niemcy [© deanm1974 - Fotolia.com]
Pomoc otwarta oraz półotwarta obejmuje świadczenia udzielane poza zakładami pomocy społecznej i placówkami opiekuńczymi czyli w domu osoby starszej lub tzw. stacji socjalnej. Stacje takie koncentrują się głównie na pomocy medycznej, pielęgnacji, a także na pomocy w prowadzeniu gospodarstwa domowego i transporcie (np. wyjazdach do lekarza).

Pomoc otwartą oferują także liczne firmy prywatne – można tu na przykład zamówić dostarczanie do mieszkania gorących posiłków, wypożyczanie książek z objazdowych bibliotek, transport dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, pomoc przy zachowaniu higieny osobistej.

Obecnie najpopularniejszym chyba sposobem zapewnienia opieki osobie starszej w domu jest zatrudnienie (na ogół nielegalnie) opiekunki pochodzącej z Europy wschodniej. Wprawdzie według ustawy z 2005 roku mogłyby one pracować legalnie, ale tylko jako pomoc domowa czyli bez prawa do zajmowania się osobami starszymi. Szacuje się, że zjawisko to obejmuje obecnie ok. 70 - 100 tys. osób i może wzrosnąć nawet do 400 tys. w ciągu najbliższych 20 lat. Niemieckie portale internetowe wciąż pełne są ogłoszeń oferujących pracę opiekunkom osób starszych.

Półotwarta pomoc świadczona osobom starszym to także prowadzenie domów dziennego pobytu, działalność kulturalno - oświatowa klubów zrzeszających osoby starsze, organizowanie wczasów dla seniorów oraz opieka nad osobami niepełnosprawnymi podczas wyjazdów czy urlopów osób stale się nimi opiekujących.

W Niemczech działalność w formie pomocy półotwartej ogranicza się niestety do większych miejscowości, w których zlokalizowana jest odpowiednia infrastruktura. Problemem jest także nierównomierne rozłożenie oferty świadczeń na terenie kraju – w landach byłej NRD sytuacja seniorów nadal jest dużo gorsza, niż w leżących w obrębie „starej” RFN.
Strony : 1 2 3
 

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy