Strona głównaOpiekaOpieka nad osobami w wieku podeszłym. Aspekt psychospołeczny

Opieka nad osobami w wieku podeszłym. Aspekt psychospołeczny

Czasami dane jest nam z daleka obserwować zmagania znajomych z problemem opieki nad zniedołężniałymi rodzicami lub dziadkami. Wcześniej czy później sprawa opieki nad najbliższymi zaczyna dotykać i nas. Warto więc już w tej chwili zastanowić się nad tym zagadnieniem.
Opieka nad osobami w wieku podeszłym. Aspekt psychospołeczny [© Sandor Kacso - Fotolia.com] Opieka nad staruszkiem, tak jak opieka nad małym dzieckiem, jest ogromnie złożona. Wymaga od nas nie tylko dobrych chęci, ale także wiedzy i pewnych umiejętności. Nie może ona ograniczyć się jedynie do spełniania tzw. podstawowych potrzeb biologicznych człowieka, tj. zapewnienia schronienia, odzieży i jedzenia oraz dostępu do lekarza. Człowiek bez względu na wiek posiada swoje potrzeby emocjonalne, intelektualne, społeczne, bez spełnienia których jest po prostu nieszczęśliwy. Starość dotyka nie tylko osobę w wieku podeszłym, oddziałuje także na najbliższe otoczenie (rodzinę, sąsiadów). Spróbujmy zastanowić się nad tym wspólnie i poszukać takich rozwiązań, które pomogą całej rodzinie przejść przez ten czas w radości i pokoju.

Na wstępie wczujmy się w rolę osoby starszej, często mieszkającej osobno, prowadzącej samodzielnie gospodarstwo domowe, mającej pewne nawyki i przyzwyczajenia, najczęściej niezależnej nie tylko finansowo, ale też wykorzystującej w pełni swój wolny czas na rozwijanie zainteresowań, znajomości i relacji z rodziną (szczególnie wnukami), osoby zadowolonej i korzystającej z życia. Pomyślmy, co może ona czuć, gdy na kolejnym etapie swojego życia traci większość z tych przywilejów na skutek nagłej choroby (udar) albo powoli postępującego starzenia się organizmu, któremu towarzyszy wiele przewlekłych schorzeń układu krążenia, cukrzyca, dokuczliwa choroba zwyrodnieniowa stawów, kłopoty z pamięcią, wzrokiem i słuchem. Wtedy zwykłe, codzienne zajęcia, takie jak mycie, sprzątanie, zakupy, sprawiają ogromną trudność. Starszy człowiek przestaje sobie z tym wszystkim radzić. Przez swoją niedołężność ma coraz rzadsze kontakty z ludźmi. Boleśnie przeżywa odejście z tego świata bliskich mu osób: małżonka, rodzeństwa i rówieśników. Czuje przybliżającą się własną śmierć. Zdaje sobie sprawę z narastającej bezradności i zależności od innych osób.

 
Strony : 1 2 3 4

Iza Wymysłowska / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:26:22, 17-05-2011 ~gość: 84.175.98.xxx

    Pytanie:
    Moja siostra jest 80-letnia rencistka (Alzheimer), wymaga opieki 24 godziny.Opiekuje sie nia w domu - czy nalezy mi sie jakies dodatkowe wynagrodzenie za opieke.Jestem rencistka. - Jadzia
    Gdansk.17.05.2011
    e-mail: kazhacz@poczta.onet.pl

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy