Strona główna Zdrowie Opieka Artykuły

Opieka nad osobami starszymi w Europie: Wielka Brytania

© Yuri Arcurs - Fotolia.comWielka Brytania przed II wojną światową była krajem, w którym państwo raczej nie interweniowało w życie swoich obywateli. Działało tu wiele organizacji charytatywnych, ale w zasadzie nie realizowano państwowych programów socjalnych. Po wojnie sytuacja się zmieniła: głównym założeniem państwa stała się pomoc społeczna, świadczona jednak w formie wyselekcjonowanej. Po 1979 r. rozpoczął się proces prywatyzacji pomocy instytucjonalnej, a ciężar pomocy środowiskowej zaczęto przenosić na rodzinę i organizacje pozarządowe.

więcej »

Łazienka dla seniora

© Alterfalter - Fotolia.comZ wiekiem – niestety – stajemy się coraz mniej sprawni. Czasem bywa też tak, że z różnych przyczyn – losowych czy wynikających z sytuacji rodzinnej - musimy przystosować nasze mieszkanie do potrzeb osoby starszej lub niepełnosprawnej. Szczególną uwagę powinniśmy w takim przypadku poświęcić łazience – komfort użytkowania tego pomieszczenia na pewno wpłynie pozytywnie na jakość życia osoby starszej lub chorej.

więcej »

Odleżyny

U osób starszych, niepełnosprawnych oraz obłożnie chorych, często ze względu na brak ruchu, dochodzi do podrażnień, uszkodzeń i odleżyn. Dlatego ważne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu pielęgnacji skóry i właściwej higieny. Pamiętajmy, że odpowiednia ochrona skóry sprzyja szybszemu powrotowi do zdrowia.

więcej »

Ubezpieczenie pielęgnacyjne obowiązkowe od 2009 roku

Resort zdrowia planuje wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenie pielęgnacyjne, nowe rozwiązanie ma być wdrożone w 2009 roku. Zgromadzone w ten sposób pieniądze będą przeznaczone na opiekę pielęgnacyjną nad osobami starszymi. Tylko w 2009 roku z nowego ubezpieczenia system lecznictwa może uzyskać 8,4 mld zł.

więcej »

Bezterminowy strajk lekarzy

Bezterminowy strajk lekarzyLekarze nie zaprzestają walki o podwyżki, wcześniejsze akcje nie przyniosły oczekiwanych rezultatów i medycy odejdą od łóżek. Odwołane zostaną zaplanowane zabiegi i operacje, placówki będą pracowały jak na ostrym dyżurze. Od poniedziałku rozpocznie się bezterminowy strajk lekarzy.

więcej »

Ośrodki Pomocy Społecznej

Starsze, samotne osoby, które ze względu na stan zdrowia nie są w stanie poradzić sobie ze wszystkimi czynnościami powinny zwrócić się z prośbą o wsparcie do Ośrodków Pomocy Społecznej (OPS). Placówki te są w stanie zapewnić pomoc i opiekę, zarówno w domu pacjenta, jak również w klubach samopomocy i domach dziennego pobytu.

więcej »

Opieka nad osobami starszymi w Europie: Irlandia

© deanm1974 - Fotolia.comPonad połowa mieszkańców Irlandii ze względu na niskie dochody uprawniona jest do bezpłatnej opieki zdrowotnej, jest to tzw. pierwsza kategoria.Do drugiej zaliczają się osoby, które pokrywają część kosztów związanych ze świadczeniami zdrowotnymi. Osoby starsze, które nie są zdolne do samodzielnego funkcjonowania, w zależności od potrzeb mogą liczyć na miejsce w trzech rodzajach placówek.

więcej »

Opieka nad osobami starszymi w Europie: Francja

© Sandor Kacso - Fotolia.comWe Francji, gdzie 16,3 procent społeczeństwa stanowią osoby w wieku emerytalnym funkcjonują zarówno placówki zapewniające opiekę długoterminową jak i domy dla osób starszych. Część z nich jest finansowana przez francuską opiekę zdrowotną na podobnych zasadach jak świadczenia szpitalne.

więcej »

Opieka nad osobami starszymi w Europie: Szwecja

© deanm1974 - Fotolia.comDobre zdrowie i równy dostęp do opieki zdrowotnej każdego obywatela to główne założenia szwedzkiego systemu zdrowotnego. Według międzynarodowych standardów sytuacja w Szwecji wygląda raczej dobrze. Bardzo niska śmiertelność noworodków, 3.4 przypadki śmierci na 1000 w pierwszym roku życia. Średnia życia u kobiet to 81,9 roku a u mężczyzn 77,1. Znacznie wzrasta populacja ludzi starszych w wieku 80 lat i więcej. Szwecja jest uznawana za kraj posiadający najstarszą populację w świecie z 18 procentami ludzi w wieku 65 lat.

więcej »

Opieka nad osobami starszymi w Europie: Norwegia

© Lisa F. Young - Fotolia.comNorwegia ma bardzo dobrze rozwiniętą opiekę społeczną. Głównym założeniem jest, aby każdy obywatel miał prawo do opieki społecznej i zdrowotnej bez względu na swoje dochody. Państwo odgrywa główną rolę w finansowaniu i organizowaniu opieki społecznej.

więcej »

Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]


Polecamy Internetowe Stowarzyszenie Seniorów Hospicja.pl Kobiety.net.pl Pola Nadziei Oferty pracy